Sponzorováno

Nemoc mor – dýmějový, septikemický, pneumonický – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.78/5 (9)

Mor se obvykle šíří pomocí blech. Blechy převezmou bakterie, když kousnou infikovaná zvířata, jako jsou krysy, myši nebo veverky.

Mor se obvykle šíří pomocí blech. Blechy převezmou bakterie, když kousnou infikovaná zvířata, jako jsou krysy, myši nebo veverky.

Možná si pomyslíte, že mor, kterému se kdysi přezdívalo Černá smrt, musí být už dávno zaniklý. Znáte ho už jen z fotek, z černobílých článků. Ale tato nebezpečná nemoc, která se před stovkami let přehnala světem, stále žije. A je stále hodně nebezpečná.

Ale na rozdíl od našich předků víme, co mor způsobuje. Pokud se pacientovi s morem dostane rychlého a správného ošetření, může být vyléčen.

Základní informace o moru

Mor je způsoben bakteriemi zvanými Yersinia pestis. Obvykle se šíří pomocí blech. Blechy převezmou bakterie, když kousnou infikovaná zvířata, jako jsou krysy, myši nebo veverky. Pak to předají dalšímu zvířeti nebo člověku, do kterého se zakousne. Mor můžete navíc také chytit přímo od infikovaných zvířat nebo lidí.

Díky léčbě a prevenci je mor nyní docela vzácný. Každý rok ho dostane jen několik tisíc lidí po celém světě. Většina případů je v Africe (zejména v Demokratické republice Kongo a na Madagaskaru), Indii a Peru.

Bakterie Yersinia pestis také nedávno upoutala pozornost jako možná biologická zbraň a americká CDC ji označilo jako patogen kategorie A vyžadující přípravu k ochraně před případným teroristickým útokem.

V USA je třeba zhruba sedm případů ročně, většinou ve venkovských nebo odlehlých oblastech jihozápadních států, jako jsou Arizona, Colorado, Nové Mexiko a Kalifornie.

Příznaky moru

Poté, co lidé chytí mor, tak symptomy (příznaky) začínají o 1-6 dní později. Cítíte se velmi nemocní a slabí a můžete mít horečku, zimnici a bolesti hlavy. Jiné příznaky pak závisí na to, jaký ze 3 hlavních druzích moru pacient má:

Dýmějový mor

Toto je nejběžnější typ moru. Zvětšení lymfatických uzlin vyúsťující v nadýmající se měchýřky hnisu, klasický znak dýmějového (bubonického) moru – tedy velmi oteklé a bolestivé lymfatické uzliny pod pažemi, v krku nebo v tříslech. Bez léčby se bakterie mohou rozšířit do dalších částí těla.

Septikemický mor

Tento typ je nebezpečnější než dýmějový mor. Nastává, když se bakterie dostaly do krve. Mezi příznaky patří:

  • Krvácení pod kůží nebo z úst, nosu nebo konečníku
  • Zčernalé kůže, zejména na nose, prstech a nohou
  • Bolest břicha, průjem, zvracení a šok

Pneumonický mor

Tento typ moru nastává, když jsou bakterie v plicích. Je to nejvzácnější forma nemoci. Bez léčby je tento typ moru smrtelný. Je to také velmi nakažlivý, protože mor se může šířit vzduchem, když člověk kašle. Mezi příznaky patří:

  • Kašel, někdy s krví
  • Problémy s dýcháním
  • Nevolnost a zvracení

Přenos z člověka na člověka je i zde méně pravděpodobný, protože vyžaduje úzký a přímý kontakt s osobou s pneumonickým morem.

Kdy se můžete nakazit morem?

Pro většinu lidí jsou šance na nakažení morem nízké. Nejpravděpodobněji ho však dostanete, pokud navštívíte nebo žijete v oblasti s morem a:

  • Přijdete do blízkého kontaktu se živým nebo mrtvým zvířetem, které mohlo být morem nakaženo, jako krysa, myš, veverka, králík nebo veverka
  • Pravidelně pracujte se zvířaty
  • Trávíte spoustu času venku prací, turistikou, kempováním nebo lovem
  • Trávíte čas s někým, kdo má mor

Jedním z důvodů, proč je mor tak vzácný, je to, že bakterie nepřežívají dobře na slunci. Bakterie Y. pestis pod slunečním zářením umírá. Pokud se bakterie uvolní do vzduchu, může v závislosti na okolních podmínkách přežít až 1 hodinu.

Sponzorováno

Léčba moru

Pokud jste byli v oblasti, kde se mor vyskytuje a máte příznaky, okamžitě vyhledejte lékaře. Jde o čas, o každou hodinu. Lékař může provést testy krve, slin nebo tekutiny z vašich lymfatických uzlin, aby vás zkontroloval na zárodky moru.

Pokud jste byli ve styku s někým, kdo má mor, může váš lékař zahájit léčbu, i když nemáte příznaky. Pokud už z nějakého důvodu musíte být v blízkosti osoby, která je nakažena morem, noste těsné jednorázové chirurgické masky, abyste nevdechli morové bakterie.

Pokud máte mor, budete přijati do nemocnice. Dostanete antibiotika, jako:

  • Ciprofloxacin (Cipro)
  • Doxycyklin (Vibramycin)
  • Gentamicin (Garamycin)
  • Levofloxacin (levaquin)

Léčba funguje dobře. S antibiotiky se většina lidí během týdne nebo dvou hodně zlepší. Ale pozor, bez léčby většina lidí na mor umírá.

Mor může být úspěšně léčen antibiotiky a dle dostupných dat se snížila úmrtnost na přibližně 11 procent.

Antibiotika fungují nejlépe, pokud jsou podávána do 24 hodin od prvních příznaků. V těžkých případech může být pacientům podán kyslík, intravenózní tekutiny a podpora dýchání. Je opravdu velmi důležité začít s léčbou brzy, protože zpoždění v podávání antibiotik zvyšuje riziko úmrtí.

Prevence moru

Základem prevence je vyhýbat se oblastem s výskytem moru. Doporučuje se užívat repelenty, aby se zabránilo přenosu infekce pomocí blech.

Pokud cestujete do Afriky, Asie nebo Jižní Ameriky, podívejte se na webové stránky CDC, kde najdete informace o morových ohniskách. Pokud je to možné, vyhněte se oblastem s morem a zůstaňte daleko od nemocných nebo mrtvých zvířat.

Pokud žijete v oblasti, kde došlo k moru:

  • Vyplňte otvory a mezery ve vašem domě, abyste zabránili vniknutí myší, potkanů ​​a veverek.
  • Vyčistěte okolí domu. Zbavte se hromady listů, dřeva a hornin, kde by si zvířata mohla vytvořit svůj domov.
  • Použijte odpuzovač blech a komárů, abyste zabránili kousnutí blechami, když vyrazíte na výlet nebo na tábor.
  • Používejte rukavice, pokud se musíte dotknout divokých zvířat, živých nebo mrtvých.
  • Na domácí mazlíčky používejte spreje na blechy nebo jiné ošetření proti blechám.
  • Nenechávejte v posteli spát domácí zvířata jako kočky nebo psi.

A pár slov k moru na závěr

Mor je extrémně vzácný. Každý rok je na celém světě hlášeno pouze několik tisíc případů, z nichž většina je v Africe, Indii a Peru. I tak se moc nedoporučuje do oblastí s morem jezdit.

VIDEO: Historie moru (anglicky)

Sponzorováno

Zdroje článku a studie o moru

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva