RADA: Který sval je pro člověka životně důležitý?« Zpět na seznam otázek

Dá se obecně říct, který sval je pro člověka životně důležitý? Existuje takový sval, bez kterého bychom nemohli žít? Který to je? Díky. Patrik

Zeptal se na 23 března, 2023 15:40
1

Pro člověka jsou životně důležité svaly, které zajišťují funkci srdce a dýchání. Konkrétně jde o svaly srdeční (srdcový sval) a svaly dýchací (např. bránice, mezižeberní svaly).

Svaly srdeční jsou neustále aktivní a pumpují krev po celém těle. Tyto svaly jsou nezbytné pro udržení životních funkcí, protože zajišťují, že kyslík a živiny jsou distribuovány (rozvedeny) po celém těle.

Svaly dýchací jsou také nezbytné pro život, protože umožňují příjem kyslíku a vylučování oxidu uhličitého. Bránice, která odděluje hrudní a břišní dutinu, hraje důležitou roli v dýchání, protože se stahuje a uvolňuje, což způsobuje vdechování a vydechování vzduchu.

Obecně prostě existuje několik svalů, které jsou pro člověka životně důležité a jejich selhání může být fatální. Nejdůležitějším svalovým orgánem je však srdce. Srdce je dutý sval, který pumpuje krev do celého těla, aby dodával kyslík a živiny do tkání a odváděl odpadní látky. Bez srdečního svalu by tělo nedostalo dostatečné množství kyslíku a živin, což by vedlo k selhání orgánů a nakonec k smrti.

Odeslal Tým rehabilitace.info + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 23 března, 2023 16:55