RADA: Kde je v těle slepé střevo?« Zpět na seznam otázek

Dá se v těle přesně lokalizovat slepé střevo? Na které straně břicha je? Bolí mě břicho v dolní části břicha, ale netuším, zda to je konkrétně slepé střevo. Kde tedy v těle slepé střevo je? A jak vůbec poznám, že mě bolí právě slepé střevo? Děkuji, Danuše.

Zeptal se na 8 března, 2023 12:53
1

Slepé střevo je malý vakovitý výběžek na konci tlustého střeva. Slepé střevo se nachází v pravé dolní části břicha.

OBRÁZEK – Umístění slepého střeva v lidském těle:

Kde v těle najdete slepé střevo

Jeho funkce není zcela jasná, ale předpokládá se, že se podílí na imunitním systému a může také hrát roli v trávení potravy. Slepé střevo může být náchylné k zánětu, který může být nebezpečný a bolestivý. Pokud se slepé střevo zanítí (říká se tomu akutní apendicitida), může vést k bolesti břicha, horečce a dalším příznakům, což vyžaduje okamžitou lékařskou pozornost.

Bolest způsobená zánětem slepého střeva (apendicitida) může mít různé charakteristiky a místo výskytu bolesti se také může mírně lišit, ale obvykle se jedná o bolest v pravé dolní části břicha. Někdy se bolest může začít šířit po celém břiše. Bolest může být ostrá nebo tupá, pulzující nebo řezavá. Může být doprovázena i dalšími příznaky, jako jsou nevolnost, zvracení, horečka, zvýšená srdeční frekvence a potíže s močením. Pokud máte podezření, že máte zánět slepého střeva, je důležité co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc, protože zánět může vést k vážným komplikacím, jako je prasknutí slepého střeva a rozvoj peritonitidy, což je zánět břišní stěny.

Zdroj obrázku: decade3d / depositphotos.com

Odeslal Tým rehabilitace.info + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 8 března, 2023 14:04