RADA: Jakou nemoc přenáší liška?« Zpět na seznam otázek

Dnes jsem viděl v lese lišku na vlastní oči. nevím, jestli je v pořádku, že je tak krotká, ale prosím o odpověď na otázku: jaké nemoci přenáší liška? Kamil

Zeptal se na 7 dubna, 2024 20:18
1

Lišky jsou známy jako přenašeči viru vztekliny. Vzteklinu způsobuje RNA virus z rodiny Rhabdoviridae, a přenáší se zejména slinami infikovaných zvířat, včetně lišek. Když člověk přijde do kontaktu se slinami nebo kousnutím infikované lišky, může se nakazit. Vzteklinu lze léčit, pokud se vakcinuje proti ní co nejdříve po možném vystavení se infekci. Bez léčby však může vzteklinová infekce vést k smrti. Z tohoto důvodu je důležité být opatrný v oblastech, kde je vzteklinové riziko a vyhýbat se kontaktu se zvířaty, která mohou být infikovaná.

Většina lišek je také nositelem tasemnice Echinococcus multilocularis, liškám tato tasemnice nevadí, ale je velice nebezpečná člověku, protože její larvy způsobují Alveolární echinokokózu. Toto onemocnění se dostává do popředí zájmu parazitologů a lékařů, protože počty nakažených rok od roku stoupají. Zatímco v Česku jde zatím pouze o maximálně desítku případů ročně, například v Rakousku jsou nakažených již stovky a situaci tam označují jako vážnou.

Odeslal Tým rehabilitace.info + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 7 dubna, 2024 20:27