RADA: Jak se dá uvolnit lýtkový sval?« Zpět na seznam otázek

Trápí mne lýtkový sval. Mám ho často v křeči a potřebuji ho nějak jakoby uvolnit. Často je zatnutý, hodně jsem poslední dobou sportoval, takže měl ten sval pěknou zátěž. Teď mu dám chvíli svátek, ale jak podpořit jeho uvolnění? Jak podpořit uvolnění lýtkového svalu? Mirek.

Zeptal se na 19 března, 2023 19:21
1

Obecně existuje několik způsobů, jak se dá uvolnit lýtkový sval a jak podpořit jeho uvolnění:

Protahování lýtkového svalu: Stoupněte si blízko zdi a položte ruce na ni v úrovni ramen. Položte jednu nohu před sebe a druhou za sebe, přičemž se opřete o zeď. Udržujte patu zadní nohy na zemi a pomalu se nakloňte dopředu, dokud necítíte mírné napětí v lýtkovém svalu. Držte tuto pozici po dobu 30 sekund a poté se vraťte do výchozí polohy. Opakujte i s druhou nohou.

Protahování lýtkového svalu

Masáž: Použijte svoje ruce nebo masážní pomůcku k masáži lýtkového svalu. Masáž může pomoci uvolnit napětí a zmírnit bolest. Třena i použijte míček na masáž, jako například tenisový míček nebo speciální masážní míček, a masírujte svůj lýtkový sval pomocí míčku na tvrdé podložce.

Dechové cvičení: I dýchání může být při uvolnění lýtkového svalu důležité. Dýchejte hluboce a pomalu do břicha a zpomalte svůj dech. To může pomoci uvolnit napětí v celém těle, včetně lýtkového svalu.

Teplá koupel: Když je lýtkový sval napnutý, může pomoci teplá koupel. Horká voda může uvolnit svalové napětí a zmírnit bolest. A to velmi efektivně. I střídání teplých a studených obkladů může pomoci ulevit od bolesti a uvolnit napětí v lýtkových svalech. Na bolestivé místo položte teplý obklad po dobu 20 minut a poté aplikujte studený obklad po dobu 20 minut. Opakujte tento proces několikrát.

Protahujte lýtkový sval pomocí jógy: Existuje několik jógových pozic, které mohou pomoci uvolnit lýtkový sval, jako například “střecha nebo pes hlavou dolů“ nebo “Vírabhadrasána neboli bojovník“.

Odpočinek: Pokud máte bolavý nebo napjatý lýtkový sval, měli byste mu také poskytnout dostatek odpočinku. Odpočinek může obecně pomoci svalům se zotavit a uvolnit napětí.

Je důležité si uvědomit, že v případě zranění nebo intenzivní bolesti byste měli vyhledat lékařskou pomoc, abyste zjistili příčinu vašich problémů s lýtkovým svalem.

Pamatujte, že uvolnění lýtkového svalu může trvat několik dní, zejména pokud byl sval zraněn nebo byl pod extrémní zátěží.

Odeslal Tým rehabilitace.info + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 19 března, 2023 19:39