RADA: Jak poznat prasknutí slepého střeva?« Zpět na seznam otázek

Jak a podle čeho se dá poznat prasknutí slepého střeva? Jsou nějaké jasné známky toho, že slepé střevo prasklo? Nebo to pozná jen lékař? Díky za odpověď. Dana

Zeptal se na 14 dubna, 2024 09:52
1

Prasknutí slepého střeva, někdy se toto označuje jako perforace slepého střeva, je mimořádně vážným stavem, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Příznaky, které naznačují možné prasknutí slepého střeva, mohou být následující

a) Náhlá a intenzivní bolest: Bolest může být lokalizována v pravém dolním kvadrantu břicha, kde se nachází slepé střevo. Bolest může být velmi, velmi silná a náhlá.

b) Obecné zhoršení stavu pacienta: Pokud máte zánět slepého střeva (apendicitidu) a náhle začnete pociťovat úlevu od bolesti, může to být známkou prasknutí slepého střeva. To může naznačovat, že infekce a hnis se uvolnily do břišní dutiny.

c) Horečka a zimnice: Infekce, která může vzniknout v důsledku prasknutí slepého střeva, může způsobit horečku a zimnici.

d) Nevolnost a zvracení: Tyto příznaky mohou být přítomny kvůli zánětu nebo infekci.

e) Zvýšená tepová frekvence a dýchání: Zhoršení stavu může vést k zvýšenému tepu a dýchání.

f) Nafouknuté břicho: Břicho může být citlivé na dotek a může být nafouknuté nebo tvrdé.

g) Zvýšená bolest při pohybu: Bolest se obvykle zhoršuje při chůzi, kašlání nebo dokonce při změně polohy těla.

Tyto příznaky nemusí být přítomny vždy a mohou se lišit v závislosti na závažnosti situace. Pokud máte podezření na prasknutí slepého střeva, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Tento stav je život ohrožující a vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok.

Odeslal Tým rehabilitace.info + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 14 dubna, 2024 10:02