RADA: Jak moc bolí kolonoskopie? K čemu se to dá přirovnat?« Zpět na seznam otázek

Čeká mne kolonoskopie a mám celkem velké obavy. Jak moc tento zákrok bolí? Dá se to k něčemu přirovnat? Můžu být pod nějakými sedativy nebo tak? Abych to jako necítil. Dalibor

Zeptal se na 27 února, 2024 16:30
1

Bolestivost kolonoskopie se může lišit mezi jednotlivými lidmi a také může být ovlivněna různými faktory, jako je individuální citlivost na bolest, použití sedace a zkušenost lékaře provádějícího proceduru. Obecně lze však říci, že většina lidí pociťuje spíše nepříjemné pocity, než bolest během kolonoskopie.

Samotná kolonoskopie je prováděna za použití tenkého, flexibilního endoskopu, který je zaveden do tlustého střeva skrze řitní otvor. Endoskop je vybaven kamerou, která umožňuje lékaři prohlédnout vnitřek střeva a hledat případné abnormality nebo problémy, jako jsou polypy, záněty nebo nádory.

Mohu vás celkem uklidinit, že moderní kolonoskopie jsou obvykle prováděny s ohledem na co největší pohodlí a bezbolestnost pacienta.

Bolí to méně, než si myslíte: Většina lidí pociťuje spíše nepříjemnost než bolest během kolonoskopie. Samotný proces je obvykle krátký a provádí se za použití sedace nebo anestezie, což minimalizuje nepohodlí a zajišťuje co největší pohodlí pacienta.

Před kolonoskopií vám lékař může nabídnout sedaci nebo anestezii, aby se zajistilo, že nebudete cítit žádnou bolest nebo nepříjemnost během procedury. Sedace může být mírná (kdy jste stále vědomí, ale uvolnění) nebo hlubší (když spíte) a záleží na vašich preferencích a zdravotním stavu.

Často se uvádí podobnost s pocitem plynulého vyprazdňování střev. Někteří lidé popisují pocit během kolonoskopie jako podobný pocitu během plynulého vyprazdňování střev. Možná budete cítit tlak nebo velice mírnou bolest, ale většina lidí nepociťuje výraznou bolest.

Pokud máte obavy z bolesti nebo jiných aspektů kolonoskopie, neváhejte se poradit se svým lékařem. Může vám poskytnout další informace o proceduře, zodpovědět vaše otázky a diskutovat o možnostech sedace nebo anestezie.

Je důležité připomenout, že kolonoskopie je cenný lékařský zákrok, který může odhalit potenciálně vážné problémy, jako jsou polypy nebo rakovina tlustého střeva. Pokud vás lékař doporučil k tomuto vyšetření, je důležité se tím řídit, i když máte obavy. Mějte také na paměti, že váš lékař i zdravotní personál budou pracovat na tom, aby vám během celého procesu poskytli co největší podporu a pohodlí.

Odeslal Tým rehabilitace.info + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 27 února, 2024 16:33