RADA: Jak často chodit na velkou?« Zpět na seznam otázek

Moje manželka mi říká, že chodím často na "velkou". Je to špatně? Jak často by měl zdravý člověk chodit denně na velkou? Jsou nějaké průměrné a doporučené hodnoty? Dá se na to nějak odpovědět? Abych ženu uklidnil, že nejde o nic, co by musela řešit? :) Jarda

Zeptal se na 31 března, 2023 14:58
1

Zdravá frekvence stolice je velice individuální záležitost. a mohou se lišit u každé osoby, ale obecně by měl člověk vykonávat stolici minimálně jednou denně a maximálně 3-4x denně. Je důležité se vyprazdňovat pravidelně, aby se zabránilo zácpě a udržela se správná funkce trávicího traktu.

Je také důležité dodržovat zdravý životní styl, včetně dostatečného příjmu vlákniny, pití dostatečného množství vody a super jsou i pravidelné fyzické aktivity, aby se udržela pravidelná a zdravá stolice. Pokud máte nějaké zdravotní problémy nebo nejste si jistí, co je pro vás nejlepší, měli byste se poradit s lékařem nebo odborníkem na výživu.

Ideální frekvence stolice tedy velmi závisí na jednotlivci a může se lišit v závislosti na jeho stravovacích návycích, fyzické aktivitě a zdravotním stavu. Nicméně, jako průměrná četnost, je považováno vykonání stolice jednou denně až jednou za dva dny. Ale v pořádku může být i 3x denně.

Pokud máte pocit, že máte zácpu nebo průjem, měli byste spíše sledovat svou konzistenci stolice. Pokud zjistíte jakékoliv závažné změny, měli byste se poradit s lékařem. Také pokud máte jiné problémy s trávením, jako jsou bolesti břicha nebo krvácení ve stolici, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Odeslal Tým rehabilitace.info + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 31 března, 2023 17:09