RADA: Jakým způsobem fungují glycerinové čípky?« Zpět na seznam otázek

Lékař mi na zácpu předepsal glycerinové čípky. Jakým mechanismem fungují? Je to něco jako projímadlo? Nebo fungují v těle nějak jinak? Děkuji, Magda.

Zeptal se na 1 dubna, 2023 07:42
1

Glycerinové čípky jsou lékovou formou, která se používá k léčbě zácpy. Účinnou látkou glycerinových čípků je glycerol, který má zvlhčující a osmotické účinky na stolici.

Když se glycerinový čípek vloží do těla análním otvorem, glycerol začne působit na stěny řitního kanálu a zvlhčuje je. To pak usnadňuje pohyb stolice a zvyšuje pravděpodobnost, že stolice bude vyloučena. Když jsou glycerinové čípky vloženy do konečníku, glycerin se rozpouští v tělních tekutinách a vytváří mazací film. Tento film pak pomáhá změkčit a uvolnit stolici, což zase zvyšuje průchodnost střeva.

Glycerinové čípky také působí jako osmotické projímadlo, což znamená, že zvyšují množství vody v stolici, což usnadňuje její pohyb a vyloučení. Kromě toho glycerinové čípky působí také jako stimulant pro svaly v řitním kanálu, což může opět podpořit vylučování stolice.

Je důležité poznamenat, že glycerinové čípky by měly být používány pouze podle pokynů lékaře nebo dle příbalového letáku a nesmí být používány dlouhodobě bez konzultace s lékařem.

Je důležité si uvědomit, že glycerinové čípky by se neměly používat pravidelně a na dlouhodobé bázi, protože to pak snadno může vést ke zhoršení problému se stolicí. Pokud trpíte zácpou, je vhodné se poradit s lékařem, aby vám doporučil nějakou pro vás nejvhodnější léčbu.

Odeslal Tým rehabilitace.info + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 1 dubna, 2023 07:45