RADA: Co způsobí prasknutí plodové vody?« Zpět na seznam otázek

Mám možná takovou hloupou otázku, ale co vlastně způsobí prasknutí plodové vody? Třeba když se hodně nahnu nebo mám sex, tak může mi prasknout plodový vak a vytéci voda? Jak toto funguje? A zase naopak, co mám dělat aby mi praskla voda? Třeba při konci těhotenství? Dá se to nějak říct? Karla.

Zeptal se na 23 listopadu, 2023 14:35
1

Plodová voda, která obklopuje plod, je tedy uzavřena v tzv. plodovém vaku. Plodové obaly neboli zárodečné listy jsou dvě elastické blány, které uvnitř dělohy chrání vyvíjející se plod. Vnitřní plodový obal se nazývá amnion, vnější zase chorion. Před porodem dochází k jejich protržení, důsledkem čehož nastává odtok plodové vody a většinou i nastupuje činnost dělohy – kontrakce. Funkcí plodových obalů je vytvářet nepropustnou bariéru, která obklopuje plodovou vodu a v průběhu těhotenství tak zajišťuje její sterilitu. Jakmile by se plodové obaly předčasně protrhly nebo narušily, hrozilo by, že k miminku pronikne infekce.

Tyto obaly jsou silné a chrání plod a plodovou vodu během těhotenství. K prasknutí plodové vody obvykle nastává, když amniový vak praskne, často při začátku porodu. Někdy však může dojít k tomuto prasknutí i před začátkem porodních kontrakcí.

Prasknutí plodové vody může být způsobeno několika faktory:

Přirozený proces porodu: Během porodu může plodový vak prasknout spontánně. To může nastat v důsledku tlaku kontrakcí nebo prostřednictvím několika jiných fyziologických mechanismů.

Mechanický tlak: Intenzivní fyzická aktivita, nahýbání nebo pohlavní styk může zvyšovat tlak v pánevní oblasti a může být spojeno s prasknutím plodové vody. Nicméně, většina prasknutí plodové vody není přímo způsobena mechanickým tlakem.

Přirozený proces: Při přiblížení termínu porodu může amniový vak přirozeně oslabovat a prasknout.

Většina žen však nekontroluje prasknutí plodové vody, a není možné to způsobit nebo ovlivnit konkrétními činnostmi. Pokud si myslíte, že došlo k prasknutí plodové vody nebo máte obavy, je důležité okamžitě kontaktovat svého lékaře.

Takže při vámi zmíněných činnostech voda nepraskne, nemáte na to činnostmi vliv. Často praskne voda dokonce i během spánku. Nebo při vstávání z postele právě po spánku. Do 2 hod byste měla být v nemocnici.

Odeslal Tým rehabilitace.info + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 23 listopadu, 2023 14:43