Dají se rumem dezinfikovat rány?« Zpět na seznam otázek

Díval jsem se na film o pirátech a tam zranění a rány dezinfikovali pomocí rumu. Já vím, je to alkohol, ale vážně je to možné? Luboš R.

Zeptal se na 23 března, 2024 18:36
1

Dezinfikace ran pomocí rumu, kterou zobrazují filmy o pirátech a dalších historických dobrodružstvích, byla pravděpodobně prováděna z důvodu nedostatku dostupných léčivých prostředků. Alkohol, jako je rum, může mít určitou dezinfekční účinnost, protože vyšší koncentrace alkoholu může zabíjet bakterie a snižovat riziko infekce ran.

Nicméně, pokud jde o moderní léčbu, použití rumu k dezinfekci ran není doporučováno. Existují speciální dezinfekční prostředky, jako je například izopropylalkohol nebo jódový roztok, které jsou speciálně vyvinuty pro dezinfekci ran a mají větší účinnost při zabíjení bakterií a prevenci infekcí. Ale u pirátů jiná možnost, než použít daný alkohol, nebyla :)

Pokud nemáte k dispozici speciální dezinfekční prostředky, je nejlepší použít čistou vodu a mýdlo k očištění rány a následně aplikovat sterilní obvaz. Pokud je rána závažnější nebo se vyskytnou známky infekce (jako je zarudnutí, otok, hnis nebo horečka), je důležité vyhledat lékařskou pomoc.

Celkově řečeno, z historického hlediska bylo použití rumu k dezinfekci ran možné, ale v dnešní době se doporučuje používat moderní léčebné metody a dezinfekční prostředky, které jsou účinnější a bezpečnější.

Odeslal Tým rehabilitace.info + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 23 března, 2024 18:37