Vhodná rehabilitace pro pacienty s depresí nebo bipolární poruchou« Zpět na seznam otázek

Dobrý den, dnes mi kolegyně sestra z oddělení zaslala tento mail viz níže a já nevím co s tím. Jsem na našem pracovišti sama, nemám se s kým poradit. Ve všech článcích se jen dozvíte pravidelný režim, hodně pohybu, ale jak to skloubit s potřebou hodně odpočívat a jaký pohyb zvolit a jaké fázi nemoci? Aby zase klientka v rámci nadměrného chození při mínii nehubla a při depresi neztratila svalovinu nebo se nedostala do deprese nucením ke cvičení. Nemám žádnou zkušenost s těmito klienty. Dnes se vrátila klientka z dlouhodobé hospit. v Havl. Brodě na psychiatrii, věk 62 let Klientka má bipolár. poruchu. Pravidelně podstupuje léčbu elektrošoky. Z dopor .psychiatrie: Pravidelný denní režim, každodenní aktivizace, zapojování do činností, dostatek pohybu. Nyní váhově stabilizována. Došlo k vymizení počínajících kontraktur, postupně nabyla opět svalovou hmotu. Prosíme o nastavení vhodné RHB Monika Barbara Becková, DiS Fyzioterapeutka DUB
Odeslal Tým rehabilitace.info
Zeptal se na 13 dubna, 2019 15:59
1

Dobrý den,
Děkuji za dotaz. Přiznám se však hned na uvod, že jsem se v ambulanci sice setkala s těmito pacienty (dlouhodobě deprese+odmítání potravy), ale nebylo jich mnoho.
Aktivizaci bych nastavila podle pacientky, podle jejich zajmu. Nemá smysl jí nutit do aktivity, kterou nemá rada. V akutní fázi deprese i s podporou léků bych volila procházky pobyt venku, nabídnout třeba nordic walking, hlavně pohyb ve skupince. Další pohybovy plán bych odvíjela podle kineziologickeho vyšetření. Píšete svalové kontraktury tak bych zařadila i uvolňovací tehniky. U psychiatrických pacientů jsou vhodné i relaxační terapie(Schulzova technika, feldenkaisova metoda).Nastavení režimu po odpočinku zase aktivita a pravidelně střídání během dne.
Do jídelníčku zařadit spíše bílkoviny na tvorbu svalstva. Omezení sacharidů zejména těch rychlých ( sladkosti, sladké pečivo a nápoje, bílý cukr).


S pozdravem
Mgr. Petra Šmídová

Odeslal Tým rehabilitace.info
Odpověděl 13 dubna, 2019 15:59