RADA: Proč se někdy embryo přestane vyvíjet?« Zpět na seznam otázek

Zdravím. Včera mi stopli 1.IVF. Přestaly se vyvíjet embrya asi tak po 3 dnech. Zastavily se na 8 buňkách a konec. Kromě genetiky jsme měli všechno vyšetření v pořádku. Měla jsem 15 vajíček, 10 se dalo na PK a všechny umřely. Spermiogram byl také v pohodě. Moc tomu s přítelem nerozumíme a doktor říkal, že jsme mohli mít buď smůlu nebo je třeba problém v genetice. Proč se někdy embryo přestane vyvíjet? A dá se s tím něco dělat reálně? Katka

Zeptal se na 25 května, 2023 10:38
1

Je mi líto, že jste měli neúspěšný pokus IVF. Zastavení vývoje embrya po několika dnech může být frustrující a zároveň záhadné. Existuje několik možných důvodů, proč se mohou embrya přestat vyvíjet, a některá vypíši níže.

Existuje celkem mnoho faktorů, které mohou vést k zastavení vývoje embrya. Některé z nejčastějších příčin jsou:

Chromozomální abnormality: Chromozomální vady jsou celkem častou příčinou zastavení vývoje embrya. Tyto vady mohou být buď dědičné nebo vzniknout náhodně během buněčného dělení v embryu. Pokud je narušena správná chromozomová struktura nebo počet chromozomů, může to vést k zastavení vývoje embrya.

Genetické abnormality: Někdy mohou genetické mutace ovlivnit správný vývoj embrya. Tyto mutace mohou být dědičné nebo také vzniknout náhodně.

Hormonální nerovnováha: Hormonální změny v těle matky mohou mít vliv na vývoj embrya. Například nedostatečná produkce progesteronu, který je nezbytný pro udržení těhotenství, může vést k potratu.

Problémy s placentou: Placenta je klíčovou strukturou pro přenos živin a kyslíku z matky na embryo. Pokud placenta nefunguje správně, může to vést k nedostatku živin a kyslíku, což může způsobit zastavení vývoje embrya.

Infekce: Některé infekce, jako je například toxoplazmóza, rubeola nebo cytomegalovirus, mohou mít negativní vliv na vývoj embrya a vést k jeho zastavení.

Je důležité si uvědomit, že embryonální vývoj je složitý proces a zastavení vývoje může být způsobeno kombinací různých faktorů. Pokud se opakovaně setkáváte s touto situací nebo máte obavy o své těhotenství, je nejlepší se poradit s lékařem, který vám může poskytnout podrobnější informace a vyhodnotit vaši konkrétní situaci.

Jedním z možných vysvětlení může být genetická abnormalita embrya. Chromozomální vady a genetické mutace jsou poměrně časté a mohou ovlivnit správný vývoj embrya. Tyto problémy mohou buď vzniknout náhodně během procesu oplodnění nebo být způsobeny dědičnými faktory.

Dalším faktorem může být prostředí, ve kterém se embrya vyvíjejí. Pokud je prostředí nepříznivé nebo nedostatečně podporuje růst embrya, může to vést k jeho zastavení.

Je také možné, že existují další neidentifikované faktory, které mohou ovlivnit vývoj embrya. Věda v oblasti reprodukčního lékařství se stále vyvíjí a není možné identifikovat všechny možné příčiny neúspěchu IVF.

V případě opakovaného zastavení vývoje embrya mohou lékaři provést další diagnostická vyšetření a testy, abychom zjistili, zda existuje nějaký specifický problém. Genetické testování embryí (PGS nebo PGD) může být užitečné při vyhodnocování chromozomálních abnormalit a pomoci vybrat nejvhodnější embrya pro transfer.

Je důležité komunikovat s vaším lékařem, který vám může poskytnout konkrétní informace a nabídnout další možnosti a strategie pro vaše další pokusy IVF. Každý případ je individuální, a proto je důležité získat odbornou radu, která je přizpůsobena vašim konkrétním okolnostem.

Odeslal Tým rehabilitace.info + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 25 května, 2023 10:45