RADA: Proč se bere krev na lačno?« Zpět na seznam otázek

Za několik dní jdu na odběr krve a několikrát mi lékařka říkala, že musím ráno přijít na lačno. Proč to tak je? Proč to musí být na lačno? Můžu si dát ráno alespoň čaj? Nebo nesmím ani pít? Simona.

Zeptal se na 1 dubna, 2023 10:03
1

Když se provádí krevní testy, jako je například krevní obraz nebo hladiny cukru v krvi, bývá pacientům často doporučeno přijít na testování na lačno, což znamená, že nesmí nic jíst ani pít (kromě vody a neslazeného čaje případně) přibližně 8 až 12 hodin před odběrem krve. Důvodem, proč se bere krev na lačno, je minimalizovat možné vlivy jídla nebo nápojů na výsledky krevních testů.

Pokud byste Simono jedla nebo pila něco, co obsahuje cukr nebo tuky, mohou tyto látky ovlivnit hladiny cukru nebo lipidů v krvi a mohou vést k nesprávnému vyhodnocení výsledků. Když se krev odebírá na lačno, hladiny cukru, tuků a jiných krevních složek jsou stabilnější a snadněji interpretovatelné. To pak může pomoci lékaři přesněji diagnostikovat a monitorovat pacientovu zdravotní situaci.

Je opravdu důležité dodržovat pokyny o odběru krve na lačno před testy a informovat svého lékaře o jakýchkoli léčivech, které užíváte, protože některé léky mohou také ovlivnit výsledky krevních testů.

Pít čaj můžete, ale jen neslazený. Vodu pít můžete určitě.

Je důležité se držet pokynů svého lékaře ohledně odběru krve na lačno, aby bylo možné získat co nejpřesnější výsledky testů a minimalizovat riziko nepřesností nebo komplikací.

Shrnutí: Běžně se bere krev na lačno, protože jídlo může ovlivnit hladinu některých látek v krvi, což může mít vliv na interpretaci výsledků krevních testů. Například po jídle se hladina glukózy v krvi zvyšuje, což může mít vliv na výsledky testů na hladinu cukru v krvi.

Odeslal Tým rehabilitace.info + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 1 dubna, 2023 10:06