RADA: Proč moje moč pění?« Zpět na seznam otázek

Při poslední návštěvě toalety jsem si všiml, že moje moč hodně pění. Proč to tak je? Je to normální, nebo to může ukazovat nějaký problém v těle? Nikdy předtím jsem si toho nevšiml, až nyní. Marek

Zeptal se na 14 listopadu, 2023 16:32
1

Pěnivá moč může být způsobena několika faktory, a některé z nich jsou běžné a nezávažné, zatímco jiné mohou indikovat potenciální zdravotní problémy. Zde jsou některé možné příčiny pěnivé moči:

Prostě jen rychlý proud moči: Pokud močíte rychle nebo s větším tlakem, může to způsobit vznik pěny. Tato situace většinou není důvodem k obavám. Je to prostě fyzika. To se hodně stává, když zadržujete moč delší dobu. V takovém případě pak utíkáte na záchod a spustíte moč vysokým tlakem do mísy. Automaticky se na hladině vytvoří pěna. To je nejčastější důvod.

Vyšší bílkoviny v moči: Pěnivá moč může být způsobena zvýšeným obsahem bílkovin v moči. To může být způsobeno například proteinurií, což je stav, kdy se bílkoviny dostávají do moči. To opět může znamenat nějaké problémy, třeba s ledvinami, nebo to nemusí být vůbec nic a chce to vyšetření lékařem.

Dehydratace: Nedostatečný příjem tekutin může způsobit koncentraci látek v moči, což může vést k pěnění. Je důležité udržovat dostatečnou hydrataci.

Možné onemocnění ledvin: V některých případech může pěnivá moč signalizovat problémy s ledvinami, zejména pokud je spojena s dalšími příznaky, jako jsou otoky nebo vysoký krevní tlak. V takovém případě by bylo vhodné konzultovat s lékařem.

Je důležité zdůraznit, že mnoho lidí má občas pěnivou moč bez závažných důsledků. Nicméně, pokud si všimnete, že pěna perzistuje (přetrvává), nebo pokud máte další znepokojující příznaky, jako jsou bolesti při močení, časté nutkání na močení, nebo změny v barvě moči, je vhodné konzultovat s lékařem. Lékař může provést další vyšetření a diagnostikovat případné základní problémy.

Obecně lze říct, že běžné příčiny vzniku pěnivé moči jsou často neškodné. Některé však mohou značit vážné zdravotní problémy, proto tento příznak nikdy neignorujte když se vyskytuje delší dobu a jděte k lékaři na další vyšetření.

Odeslal Tým rehabilitace.info + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 14 listopadu, 2023 16:38