RADA: Proč dezinfekce pálí?« Zpět na seznam otázek

Je nějaký důvod, proč dezinfekce v ráně pálí? Proč to tak cítíme? Proč to pálí? Co to způsobuje? Dana.

Zeptal se na 25 března, 2024 13:33
1

Ano, dezinfekce rány, zejména pomocí antiseptik nebo alkoholu, může způsobit pocit pálení nebo štípání. Existuje vlastně hned několik důvodů, proč k tomuto pocitu dochází:

Reakce s poškozenou tkání: Antiseptické látky nebo alkohol mohou reagovat s poškozenými tkáněmi v ráně, což může způsobit chemickou reakci a pocit pálení. Poškozené buňky mohou být citlivější na účinky dezinfekčních prostředků.

Podráždění nervových zakončení: Toto je asi to hlavní. Dezinfekční látky mohou podráždit nervová zakončení v okolí rány, což může vyvolat pocit pálení nebo štípání. Nervová zakončení jsou citlivá na změny v chemickém prostředí a mohou reagovat na agresivní látky.

Vaše nervová zakončení jsou tedy obnažena v místě rány a sterilizační materiály také poškozují vaše buňky. Obnažené nervové buňky tedy reagují na poškození. Ale lepší poškození několika buněk než infekce.

Vysoušení tkáně: Některé dezinfekční látky mají vysoušející účinek na tkáně, což může způsobit pocit pálení. To může být způsobeno odstraněním vlhkosti z povrchu rány a okolní kůže.

Přítomnost mikroorganismů: Pokud je rána infikována, dezinfekční látky mohou reagovat s mikroorganismy v ráně, což může způsobit intenzivnější pocit pálení nebo štípání.

Je důležité si uvědomit, že míra pálení nebo štípání může být různá v závislosti na použitém dezinfekčním prostředku, typu rány a citlivosti jednotlivce. Většina dezinfekčních prostředků obsahuje látky, které pomáhají zabíjet bakterie a snižovat riziko infekce, ačkoli mohou způsobit krátkodobý nepříjemný pocit.

TEDY TO SHRNU: Když ránu sterilizujete, může štípat, protože sterilizační roztok, jako je peroxid vodíku nebo líh, zabíjí bakterie a další mikroorganismy v ráně. Tento proces může způsobit dočasné štípání nebo pálení, protože roztok přichází do kontaktu s poškozenou tkání a nervovými zakončeními. Kromě toho může roztok také narušovat přirozenou rovnováhu chemikálií a buněk v ráně, což může dále přispívat k pocitu pálení a píchání.

Odeslal Tým rehabilitace.info + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 25 března, 2024 13:41