RADA: Proč bolí a je nepříjemné kousnuti do alobalu?« Zpět na seznam otázek

Mám takovou zajímavou otázku. Proč je kousnutí do alobalu tak nepříjemné a dejme tomu i bolestivé? Čím to je způsobeno? Když mám třeba svačinu v alobalu a nechtěně do alobalu kousnu, cítím nepříjemnou bolest. Proč to tak je? Jarda

Zeptal se na 18 června, 2024 20:54
1

Kousnutí do alobalu může být velmi nepříjemné, a dokonce bolestivé, a to zejména pro lidi, kteří mají v ústech kovové zubní výplně nebo rovnátka. Tento jev je způsoben elektrochemickou reakcí, která probíhá v ústech. Zde je vysvětlení:

Elektrochemická reakce:

1. Kovy v ústech: Pokud máte v ústech kovové výplně, korunky nebo rovnátka (obvykle vyrobené z amalgámu, zlata, nebo jiných kovů), dochází při kontaktu s alobalem k vytvoření galvanického článku.

2. Slina jako elektrolyt: Slina ve vašich ústech funguje jako elektrolyt, který umožňuje tok elektrického proudu mezi různými kovy.

3. Galvanický článek: Když kousnete do alobalu, vzniká galvanický článek mezi alobalem (obvykle hliníkem) a kovovými výplněmi ve vašich zubech. To způsobuje tok malého elektrického proudu přes vaše ústa.

4. Elektrický šok: Tento elektrický proud stimuluje nervová zakončení v zubech a dásních, což je vnímáno jako nepříjemná a někdy i bolestivá reakce.

Proč je to nepříjemné:
Dochází jednoduše ke stimulaci nervů. Nervová zakončení v zubech a dásních jsou velmi citlivá. Elektrický proud, který vzniká při kontaktu hliníku s jinými kovy v přítomnosti slin, stimuluje tyto nervy a způsobuje nepříjemný pocit nebo bolest.

I když je tento elektrický proud velmi malý, je dostatečný k tomu, aby vyvolal výrazný nepříjemný pocit vzhledem k citlivosti nervů v ústech.

Tato nepříjemná reakce je tedy způsobena specifickým elektrochemickým procesem, který aktivuje citlivá nervová zakončení v ústech, což vede k nepříjemným pocitům nebo bolesti.

Odeslal Daniel Borník + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 18 června, 2024 20:56