RADA: Mohu pít kávu před kolonoskopií?« Zpět na seznam otázek

Čeká mě kolonoskopie a zapomněl jsem se lékaře zeptat, zda mohu pít kávu. Jak to je? Kdy před kolonoskopií si můžu dát kávu? Sofie

Zeptal se na 19 září, 2023 07:27
1

Může se to zdát jako snadná otázka, ale není. Odpověď na otázku, zda je možné před kolonoskopií kávu totiž není úplně jednoznačná a liší se dle doporučení jednotlivých nemocničních zařízení.

Třeba podle Fakultní nemocnice Olomouc je například nutné kávu vynechat celý den či den a půl před kolonoskopií. Někde káva nevadí, ale doporučuje se konzumace instantní kávy.

Káva obvykle patří mezi nápoje, které byste měli před kolonoskopií omezit nebo přestat pít, protože obsahuje kofein, který může mít některé nepříznivé účinky při přípravě na kolonoskopii.

Avšak pravidla mohou být různá v závislosti na lékařské praxi a přesném postupu pro vyšetření. Proto je nejlepší kontaktovat svého lékaře nebo zdravotnický personál, kteří provádějí kolonoskopii, a položit jim tuto otázku. Mohou vám poskytnout konkrétní pokyny ohledně toho, kdy a zda můžete pít kávu a jak se přesně připravit na vyšetření tak, aby byla dosažena nejlepší viditelnost střeva a dosaženo optimálních výsledků.

Důležité je mít konkrétní informace a pokyny od zdravotního odborníka, protože pokyny ohledně potravy a nápojů mohou být individuální a závisí na konkrétním případu.

Taková obecná rada je, že den před vyšetřením by se káva pít neměla (snad jen instantní). Ale nejlepší bude zeptat se přímo lékaře.

Odeslal Tým rehabilitace.info + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 19 září, 2023 07:32