RADA: Může prasknout žlučník? Za jakých okolností?« Zpět na seznam otázek

Dobrý den, může prasknout žlučník? za jakých okolností by mohlo dojít k prasknutí žlučníku? Radim

Zeptal se na 26 dubna, 2024 22:21
1

Ano, žlučník může prasknout, a to je vážný stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou péči. Prasknutí žlučníku se nazývá perforace žlučníku a může mít vážné následky, včetně zánětu pobřišnice (peritonitidy) a dalších komplikací.

Existuje několik okolností, za kterých by mohlo dojít k prasknutí žlučníku. Jsou to obecně tyto:

a) Žlučníkový kámen: Pokud se v žlučníku vytvoří velký kámen, může tento kámen zablokovat výstup z žlučníku a způsobit nadměrný tlak uvnitř žlučníku. Tento tlak může vést k prasknutí stěny žlučníku.

b) Zánět žlučníku: Akutní zánět žlučníku (cholecystitida) může způsobit zvýšený tlak uvnitř žlučníku a zvýšit riziko jeho perforace.

c) Trauma, poranění: I nějaké fyzické trauma, jako je náraz nebo úder do oblasti žlučníku, může také způsobit jeho prasknutí.

d) Chirurgický zákrok: I při chirurgickém odstranění žlučníku (cholecystektomii) může dojít k perforaci, zejména pokud jsou při operaci přítomny komplikace nebo je obtížné odstranění žlučníku.

Příznaky perforace žlučníku mohou být intenzivní bolest v pravém horním kvadrantu břicha, nevolnost a zvracení, horečka, zvýšené srdeční tepy, žloutnutí kůže a bledá barva stolice. Pokud máte podezření na prasknutí žlučníku, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, protože tato situace vyžaduje naléhavou lékařskou péči a možná i chirurgický zákrok.

Umístění žlučníku v těle:

Umístění žlučníku v těle

Zdroj obrázku: yodiyim / depositphotos.com

Odeslal Daniel Borník + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 26 dubna, 2024 22:25