RADA: Které vitamíny si organismus dokáže vytvořit?« Zpět na seznam otázek

Četla jsem, že některé vitamíny člověk musí do organizmu dodávat, že si je organizmus neumí vytvořit. Ale které vitamíny si lidské vytvořit umí? Které vitamíny si organismus dokáže vytvořit? A jak to vlastně organizmus dělá, jak si vitamíny vytváří? Díky, Libuše.

Zeptal se na 19 března, 2023 11:05
1

Ano, organismus dokáže vytvořit některé vitamíny samostatně. Tyto vitamíny se nazývají endogenní vitamíny a jsou vytvářeny v těle pomocí metabolických procesů. Mezi endogenní vitamíny patří:

Vitamin D – syntetizuje se v kůži díky přítomnosti slunečního záření a z cholesterolu. Tělo může syntetizovat vitamin D z prekurzoru 7-dehydrocholesterolu, který se nachází v kůži. Když je kůže vystavena slunečnímu záření, ultrafialové záření typu B (UVB) reaguje s prekurzorem 7-dehydrocholesterolu a přeměňuje jej na vitamin D3 (cholekalciferol). Tento vitamin D3 se následně transportuje do jater a ledvin, kde se konvertuje na aktivní formu vitaminu D.

Vitamin K – syntetizuje se v bakteriích v trávicím traktu a je také produkovaný játry. Tělo může syntetizovat vitamin K v tlustém střevě díky přítomnosti bakterií, které produkuji tento vitamín. Tělo také může syntetizovat menší množství vitaminu K i v játrech.

Niacin (vitamin B3) – syntetizuje se z aminokyseliny tryptofanu, který se nachází v potravě. Tělo může syntetizovat niacin z aminokyseliny tryptofanu, který se nachází v potravě. Tryptofan se nejprve přemění na prekurzor niacinu nazývaný kynurenin a následně se pomocí několika enzymů konvertuje na niacin.

Biotin (vitamin B7) – syntetizuje se bakteriemi v trávicím traktu.

Kyselina listová (vitamin B9) – syntetizuje se v játrech a v zažívacím traktu. Tělo může syntetizovat kyselinu listovou z prekurzoru kyseliny pteroylmonoglutamové, který se nachází v potravě. Tato kyselina se v játrech a v dalších tkáních těla konvertuje na aktivní formu kyseliny listové, která se pak používá pro různé metabolické procesy.

Je důležité si uvědomit, že i když si organismus dokáže sám vytvořit tyto vitamíny, mohou být stále důležité pro zdraví a je vhodné je přijímat i v potravě.

Odeslal Tým rehabilitace.info + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 19 března, 2023 11:14