RADA: Kdy můžu cvičit po císařském řezu?« Zpět na seznam otázek

Jsem po císařském řezu a zapomněla jsem se lékaře poptat, kdy po císařském řezu můžu začít cvičit? Kolik týdnů po už můžu s cvičením začít? Děkuji, Renča.

Zeptal se na 26 září, 2023 12:57
1

Po císařském řezu je důležité dát tělu čas na zotavení a uzdravení. Obvykle je doporučeno čekat až několik týdnů, než začnete provádět jakékoli náročné cvičení. Přesný čas, kdy můžete začít cvičit, se může lišit v závislosti na vašem zdravotním stavu a doporučeních lékaře. On také každý zákrok probíhal jinak a podobně. Zde jsou obecné rady ohledně cvičení po císařském řezu:

Poslouchejte svého lékaře: Nejdůležitější je poslouchat doporučení svého lékaře nebo gynekologa. Oni budou schopni posoudit váš zdravotní stav a určit, kdy je bezpečné začít cvičit.

Počkejte na zotavení: Obvykle se doporučuje čekat alespoň 6 až 8 týdnů po císařském řezu, než začnete s jakýmkoli náročným cvičením. To umožní tělu dostatečný čas na zotavení a zhojení chirurgické rány.

Začněte pomalu: Když dostanete povolení od lékaře, začněte cvičit pomalu a postupně. Můžete začít s mírnými cvičeními na posílení pánevního dna a postupně se přesunout ke cvičení na posílení svalů břicha, zad a nohou.

Vyhněte se cvičení, které zatěžují břišní svaly: V prvních týdnech po císařském řezu byste měli vyhýbat cvičením, která zatěžují břišní svaly, jako jsou klasické sit-upy. Takové cvičení může zvýšit riziko poškození chirurgické rány.

Poslouchejte své tělo: Během cvičení dávejte pozor na jakékoli nepříjemné pocity, bolest nebo nepohodlí. Pokud se něco necítí správně, přerušte cvičení a konzultujte to se svým lékařem.

Zahajte nejdřív cvičení s fyzioterapeutem: Může být užitečné pracovat s fyzioterapeutem, který vám pomůže navrhnout bezpečný a efektivní cvičební plán pro vaše individuální potřeby.

Celkově platí, že je důležité být trpělivý a nepospíchat s návratem k náročnému cvičení po císařském řezu. Zdraví a zotavení matky je prioritou, a je důležité nezpůsobit zbytečné komplikace nebo zranění tím, že byste se do cvičení vrátila příliš brzy.

Obecně to bývá tak v rozmezí 2-3 měsíců, nebo 8-10 týdnů.

Odeslal Tým rehabilitace.info + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 26 září, 2023 12:59