RADA: Kdy a za jak dlouho se vyčistí plíce kuřáka?« Zpět na seznam otázek

Dá se nějak určit to, za jak dlouho se asi vyčistí plíce kuřáka poté, co přestal kouřit? Bude to trvat měsíce, roky, desetiletí? A vyčistí se plíce dlouholetému kuřákovi po nějaké době? Díky, Vladan

Zeptal se na 14 června, 2024 19:11
1

No dá se to určit, ale velmi obecně. Určení doby, za jak dlouho se plíce kuřáka vyčistí po ukončení kouření, totiž závisí na hodně faktorech – na délce a intenzitě kouření, věku kuřáka, celkovém zdravotním stavu a genetických predispozicích.

Dobrou zprávou určitě je, že obecně lze říci, že proces obnovy plic začíná téměř okamžitě po poslední cigaretě, ale plné zotavení může trvat měsíce až roky.

Krátkodobé změny (dny až týdny):
20 minut po poslední cigaretě: Srdeční frekvence a krevní tlak se začnou snižovat na normální úroveň.
12 hodin po poslední cigaretě: Hladina oxidu uhelnatého v krvi se sníží na normální úroveň.
2 týdny až 3 měsíce: Krevní oběh a funkce plic se začínají zlepšovat.

Střednědobé změny (měsíce):
1 až 9 měsíců: Klesají problémy s kašlem a dušností. Funkce řasinkového epitelu v plicích, který pomáhá odstraňovat hlen a nečistoty, se zlepšuje, což snižuje riziko infekcí.

Dlouhodobé změny (roky):
1 rok: Riziko ischemické choroby srdeční se sníží přibližně na polovinu oproti kuřákovi.
5 až 10 let: Riziko mrtvice se sníží na úroveň nekuřáka. Riziko rakoviny plic klesá na polovinu ve srovnání s kuřákem.
10 let: Riziko rakoviny plic a dalších druhů rakoviny, jako je rakovina ústní dutiny, hrdla, jícnu, močového měchýře, ledvin a slinivky, klesá výrazně.
15 let: Riziko ischemické choroby srdeční je na úrovni nekuřáka.

Co se týče dlouholetých kuřáků, je možné, že některé škody mohou být trvalé, zvláště pokud došlo k rozvoji chronických onemocnění, jako je chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) nebo rakovina plic. Přesto předesílám, že přestat kouřit v jakémkoli věku přináší významné zdravotní přínosy a může zpomalit progresi onemocnění a zlepšit kvalitu života.

Přestože úplné zotavení plic není u všech kuřáků zaručeno, mnoho pozitivních změn je dosažitelné a výrazně zlepší celkové zdraví a pohodu.

Odeslal Daniel Borník + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 14 června, 2024 19:15