RADA: Kde jsou bedra a kříž?« Zpět na seznam otázek

Lékař často mluví o tom, že něco v bederní části a něco v kříži. Jsem pak zmatená docela :) Kde jsou bedra a kříž? Je to to samé? A kde to přesně na těle je? Díky, Mahu.

Zeptal se na 20 září, 2023 15:01
1

Bedra a kříž jsou dvě odlišná anatomická místa na těle a nejsou to totéž, ale mohou být místa bolesti nebo problémů, která lékaři často diagnostikují nebo diskutují. Zde je vysvětlení, kde se nacházejí:

Bedra:
– Bedra jsou částí těla, které se nacházejí na bocích mezi břichem a dolními končetinami.
– Jsou to široké a silné kosti, které tvoří spodní část páteře. Tato část páteře se nazývá bederní páteř (lumbální páteř).
– Bedra jsou místo, kde končí hrudní páteř (hrudní část páteře) a začíná bederní páteř. Zpravidla máme v těle pět bederních obratlů.
– Bedra se nacházejí v místě bederních obratlů L1–L5. Jde o místo, na kterém je páteř podruhé esovitě prohnutá, tedy zhruba v oblasti ledvin. Nad bedry se nachází hrudník, respektive hrudní obratle.

Kříž (také nazývaný křížová kost):
– Pokud vás bolí v kříži, jde o oblast pod bedry, tedy v místě kosti křížové.
– Kříž se nachází na spodní části páteře, pod bedry.
– Je to trojúhelníková kost, která se skládá z několika srostlých obratlů. V lékařském kontextu se často označuje jako sakrum.
– Kříž je spojen s páteří a pánevními kostmi a hraje důležitou roli při udržování stability a podpory těla.

Pokud lékař hovoří o bolesti v bederní části nebo v kříži, mluví o různých oblastech páteře a těla. Bolest v bederní části může zahrnovat bolesti v oblasti bederní páteře, zatímco bolest v kříži se týká oblasti kříže nebo sakrální kosti. Obě oblasti jsou často spojeny s problémy zad, páteře nebo kyčelních kloubů.

Pokud máte bolesti v těchto oblastech nebo jste zmateni ohledně diagnózy, je vždy dobré konzultovat s lékařem nebo odborníkem na ortopedii nebo revmatologii, kteří vám mohou poskytnout podrobnější informace a provést vhodné vyšetření a diagnostiku.


Bedra a kříž
Odeslal Tým rehabilitace.info + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 20 září, 2023 15:16