RADA: Káva před odběrem krve, mohu pít?« Zpět na seznam otázek

Čeká mě odběr krve a zapomněl jsem se lékaře zeptat, zda mohu pít kávu. Jak to je? Kdy před před odběrem krve si můžu dát kávu? Děkuji, Marian.

Zeptal se na 19 září, 2023 08:00
1

Před odběrem krve obvykle není nutné omezovat konzumaci kávy, pokud nepotřebujete být nalačno pro konkrétní typy testů. Pravidla ohledně konzumace potravy a nápojů před odběrem krve mohou být různá v závislosti na konkrétním testu, který máte absolvovat, a na praktikách zdravotnického zařízení. Pokud jdete na nějaký specifický test, výsledky, respektive hodnoty krve by mohly být kávou zkresleny a vyšetření tak znehodnoceno. Příjemný doušek kávy si proto vychutnejte až po výkonu odběru krve.

Pokud jste si jisti, že testy nevyžadují dělat nalačno, můžete si dát kávu kdykoli před odběrem krve, pokud vám to vyhovuje. Nicméně pokud máte nějaké pochybnosti nebo nejste si jisti, zda byste měli být nalačno pro konkrétní testy, měli byste se obrátit na svého lékaře nebo zdravotního pracovníka, kteří vás informují o přesných požadavcích pro vaše konkrétní vyšetření.

V některých případech mohou určité testy vyžadovat přístup nalačno, což znamená, že byste neměli jíst ani pít (včetně kávy) v určitém časovém intervalu před odběrem krve (obecně cca 12-14 hodin před testem). Pokud máte jít nalačno pro konkrétní testy, bude vám to lékař nebo zdravotní pracovník vysvětlovat jako součást instrukcí pro přípravu na odběr krve. Je opravdu důležité dodržovat tato specifická pravidla, aby byly výsledky testů přesné.

Pokud jdete krev darovat, neměl byste před odběrem pít černou kávu. Ráno před odběry krve se naopak určitě nezapomeňte napít obyčejné vody. Před odběrem se doporučuje vypít minimálně čtvrt litru tekutin, které krev naředí a usnadní její odběr. Ideální je čistá voda.

Odeslal Tým rehabilitace.info + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 19 září, 2023 08:06