RADA: Je dobrý banán na průjem nebo ne?« Zpět na seznam otázek

Mám takový pocit, že se vždy tradovalo, že banán je dobrý na průjem, že se má při průjmu jíst, aby pomohl zastavit průjem. Ale kolega v práci mi dnes říkal, že je to mýtus. Jak to tedy je? Má se banán při průjmu jíst, nebo spíše ne? Zdena

Zeptal se na 13 června, 2024 11:57
1

Ano, banány jsou obecně považovány za dobrý prostředek při průjmu. Obsahují totiž pektin, což je rozpustná vláknina, která pomáhá absorbovat tekutiny ve střevech a může pomoci zpevnit stolici. Banány jsou dále také bohaté na draslík, což je hodně důležitý elektrolyt, který se ztrácí při průjmu a může pomoci obnovit elektrolytovou rovnováhu v těle.

Hodně také záleží na tom, v jaké fázi zralosti banán je. Při průjmu se doporučuje konzumovat zralé banány, protože nezralé banány mohou být těžší na trávení. Kromě banánů je dobré dodržovat i další opatření, jako je dostatečný příjem tekutin (voda, bylinné čaje, elektrolytové nápoje) a konzumace lehce stravitelných potravin, jako je vařená rýže, jablečné pyré a toast z bílé mouky (nebo prostě rohlík).

Pokud průjem přetrvává déle než pár dní nebo je doprovázen dalšími závažnými příznaky (např. horečka, krev ve stolici, silná bolest břicha), je důležité vyhledat lékařskou pomoc.

Odeslal Daniel Borník + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 13 června, 2024 11:58