RADA: Jak vypadá epileptický záchvat u miminek?« Zpět na seznam otázek

Dá se nějak popsat, jak vypadá takový epileptický záchvat u miminka? U dospělého je mi to tak nějak jasné, ale jak to vypadá u malého miminka? Jak takový epileptický záchvat u miminka poznat? Dá se to? Jak to vypadá? Děkuji. Nina.

Zeptal se na 23 března, 2023 14:18
1

Epileptické záchvaty u miminek a kojenců mohou mít odlišnou podobu než u starších dětí nebo dospělých. Následující popis je pouze obecný a může se lišit v závislosti na konkrétním případě.

Epileptický záchvat u miminka, novorozence nebo kojence může mít různé formy, v závislosti na typu a závažnosti epilepsie.

Některé z nejběžnějších příznaků epileptického záchvatu u miminek mohou být obecně tyto:

Nezvladatelné záškuby nebo trhání končetin (trhavé pohyby) – kojenec může mít náhlé, rychlé a opakující se pohyby rukou, nohou nebo obličeje. Tyto pohyby mohou být koordinované nebo nesouměrné a mohou trvat několik sekund až minut.
Zvýšená svalová napětí – dítě může mít ztuhlé svaly, které se napínají nebo se křečovitě stahují. Mohou se objevit i křeče bradykardie nebo apnoe, tj. zastavení dechu.
Změny dýchání – dítě může mít náhlé změny dýchání, například zrychlení nebo zpomalení dýchání, zadržování dechu, nepravidelné dýchání nebo náhlé výdechy.
– Ztráta vědomí nebo snížená reaktivita na okolní podněty, letargie
– Nepravidelné dýchání nebo zadržování dechu miminka
– Oční tiky, náhlé pohyby očí – rychlé pohyby očí
– Nadměrný pláč nebo křičení
– Nadměrné slinění
– Zvýšené napětí nebo křeče svalů obličeje
– Změny barvy pokožky, např. zblednutí nebo zarudnutí

Je důležité si uvědomit, že některé z těchto příznaků mohou být způsobeny jinými faktory, jako je hlad, únava, stres z něčeho nebo pláč, a nemusí nutně indikovat epileptický záchvat. Pokud si nejste jisti, zda má vaše dítě epileptický záchvat, neváhejte kontaktovat lékaře.

Pokud máte podezření, že vaše dítě má epileptický záchvat, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Je důležité včas a správně diagnostikovat a léčit epilepsii, aby se minimalizovaly možné komplikace a rizika.

Odeslal Tým rehabilitace.info + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 23 března, 2023 14:25