RADA: Jak vypadá bílkovina v moči?« Zpět na seznam otázek

Lékař mi nedávno říkal, že mám bílkoviny v moči. Chtěl bych si to kontrolovat sám, zda to tak je. Poznám bílkoviny v moči opticky, když se na svoji moč podívám? Jak vypadá bílkovina v moči? A co znamená, když mám bílkoviny v moči? Děkuji, Jiří.

Zeptal se na 1 dubna, 2023 23:21
1

Bílkovina v moči, také nazývaná proteinurie, může mít různé podoby v závislosti na množství a typu bílkoviny a na základě způsobu, jakým se projevuje v moči.

Při mírné proteinurii, kdy se v moči nachází malé množství bílkoviny, může být moč čirá a nezbarvená, bez zjevných příznaků změny. Při větších množstvích bílkoviny se ale může jevit vaše moč jako zkalená nebo nečirá – může mít i odlišnou barvu a silný zápach.

Pokud se v moči nachází velké množství bílkoviny, může se v ní objevovat pěna. Tyto příznaky jsou obvykle spojeny s vysokou hladinou bílkoviny v moči a mohou být indikátorem vážného zdravotního problému, jako je například poškození ledvin nebo zánět močových cest.

TEDY: Bílkovina v moči může být vizuálně identifikována jako zakalená, pěnivá nebo má slabě bílou barvu.

Přirozeně by v moči neměla být žádná bílkovina, neboť bílkoviny jsou vylučovány z těla převážně ledvinami. Pokud se objeví bílkovina v moči, může to být příznakem nějakého zdravotního problému, jako je například poškození ledvin, zánět močového měchýře nebo infekce močových cest.

Je důležité podstoupit lékařské vyšetření, pokud si všimnete nějakých změn v barvě, zápachu nebo množství moči, zejména pokud zjistíte, že moč je zakalená nebo pěnivá. Lékař může provést další testy a diagnostikovat příčinu problému a navrhnout vhodnou léčbu.

Odeslal Tým rehabilitace.info + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 1 dubna, 2023 23:24