RADA: Jak často se chodit saunovat?« Zpět na seznam otázek

V poslední době jsem si velmi oblíbil saunu. Ale napadlo mě, zda časté saunování není nějak zdraví nebezpečné. Jak často se doporučuje saunovat a jaké by měly být rozestupy mezi jednotlivými saunováními? Dá se to takto říci a popsat jak často chodit do sauny relaxovat? Lumír

Zeptal se na 30 března, 2023 18:33
1

Doporučená frekvence saunování hodně závisí na zdravotním stavu a individuálních potřebách člověka. Každý to může mírně jinak (věk, nemoci do toho vstupují).

Obecně platí, že se saunování nedoporučuje více než jednou denně. Někteří lidé však mohou mít zdravotní omezení, která by je mohla omezit na saunování třeba jen na jednou nebo dvakrát týdně.

Pro zdravého člověka se doporučuje saunování jednou nebo dvakrát týdně, s maximální délkou pobytu v sauně okolo 20 minut. Pokud je člověk nováčkem v saunování, je mu obecně doporučeno začít s kratším časem v sauně a postupně je prodlužovat.

Je také důležité dodržovat pitný režim a po saunování pít dostatek tekutin, aby se tělo dobře hydratovalo. Pokud máte jakékoli zdravotní problémy nebo otázky ohledně četnosti saunování, konzultujte to prosím se svým lékařem. Záleží i na tom, jaké máte zdravotní problémy a podobně.

Optimální četnost saunování tak hodně závisí na individuálních faktorech, jako jsou zdravotní stav, věk, pohlaví a fyziologické potřeby. Hlavně bych zde chtěl zmínit, že je důležité naslouchat tělu a respektovat jeho signály. Pokud se cítíte unavení nebo závratě, je lepší saunu opustit a zkusit to jindy. Signály těla nikdy neignorujte.

V případě zdravotních problémů nebo chronických onemocnění je vhodné se poradit s vaším lékařem, zda je saunování pro danou osobu vůbec vhodné a jak často by mělo být prováděno.

Odeslal Tým rehabilitace.info + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 30 března, 2023 18:36