RADA: Jak často darovat krev?« Zpět na seznam otázek

Chodím darovat krev, ale poslední dobou se mi stává, že jsem po darování hodně, hodně unavená. Napadá mne, že chodím darovat krev celkem často, tak to asi může být tím. Jaká jsou doporučení ohledně frekvence darování krve? Jak často krev darovat, aby to bylo v pohodě a zdravé? Marika

Zeptal se na 28 března, 2023 10:03
1

V ideálním případě byste měli darovat krev jednou za 3-4 měsíce, pokud jste muž, a jednou za 4-6 měsíců, pokud jste žena. Takže u Vás, Mariko, to bude tak jednou za 4-6 měsíců. Nicméně, množství času mezi vašimi dárcovskými dávkami se může lišit v závislosti na vašem zdravotním stavu a požadavcích místního zdravotnického zařízení.

Hlavní je, abyste sama byla v pohodě s tím, jak často darujete krev. Pokud cítíte, že darujete krev hodně často, omezte to. Omezte frekvenci, pokud se necítíte dobře. Váš pocit zde hraje důležitou roli a pokud vám to nějak vnitřně nesedí, není to dobře a frekvenci omezte.

Pokud jste zdravá a plně se zotavila z předchozího darování krve, můžete být schopni darovat krev vícekrát během roka. Pamatujte ale u vás na to, že příliš časté dárcovství může mít negativní dopad na vaše zdraví, protože může způsobit nedostatek železa v krvi a další nedostatky živin. Proto je důležité poradit se s lékařem nebo s místním zdravotnickým zařízením ohledně optimálního intervalu mezi vašimi dárcovskými dávkami. Váš lékař vám jistě poradí.

Obecně platí, že zdravý dospělý jedinec může darovat celou krev nejvýše čtyřikrát ročně s minimálním odstupem mezi jednotlivými dárcovstvími. Obecně se však doporučuje darovat krev pouze třikrát ročně.

Je důležité si uvědomit, že každý jednotlivec je jedinečný a má specifické potřeby, takže nejlepší je se poradit s lékařem nebo specialistou na transfuzní medicínu, aby zjistili, jak často můžete darovat krev a zda je to pro vás bezpečné. Také se ujistěte, že plně dodržujete všechny požadavky pro darování krve, včetně věkových a váhových omezení, aby se minimalizovalo riziko pro vás i pro příjemce.

Je důležité si uvědomit, že i když je darování krve důležitou formou dobrovolné pomoci druhým, tělo potřebuje čas na to, aby se zotavilo po každém darování krve. Proto je důležité dodržovat doporučené časy mezi jednotlivými darováními. Při každém darování se také provádí kontrola hladiny hemoglobinu, která musí být v určité hranici, aby bylo možné krev darovat.

Odeslal Tým rehabilitace.info + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 28 března, 2023 10:10