RADA: Jaký je rozdíl mezi tonometrem a tlakoměrem?« Zpět na seznam otázek

Vždy jsem si myslel, že tonometr a tlakoměr jsou dva stejné přístroje. Ale v lékárně mi říkali, že to tak není. A v čem jsou tedy odlišné? Jaký je rozdíl mezi tonometrem a digitálním tlakoměrem? Děkuji, Karla.

Zeptal se na 17 března, 2023 15:28
1

Tonometr je jedním z celé řady tlakoměrů. Tonometr je druh tlakoměru – podobně, jako lihový pokojový teploměr je druh teploměru.

Tonometr a tlakoměr jsou opravdu dva různé zdravotnické přístroje, které sice oba slouží k měření krevního tlaku, ale používají různé metody.

Ve skutečnosti jsou termíny “tonometr“ a “tlakoměr“ obvykle používány jako synonyma pro zařízení, která slouží k měření krevního tlaku. V různých zemích se mohou tyto termíny používat různě, ale obecně jsou to dvě různá označení pro stejné zařízení.

Obvykle se však používá termín “tonometr“ pro manuální zařízení s manžetou a stetoskopem, zatímco termín “tlakoměr“ se většinou používá pro digitální zařízení s elektronickým senzorem a bez stetoskopu.

Tonometr je zařízení, které měří krevní tlak přesněji a s vyšší citlivostí, proto se používá většinou v lékařských zařízeních a má dvě hlavní varianty – manuální a digitální. Manuální tonometr se skládá z manžety, stetoskopu a rtuťového tlakoměru, zatímco digitální tonometr má elektronický senzor místo stetoskopu a digitální displej pro čtení výsledků.

Tlakoměr může být jak ruční, tak i digitální a používá se obvykle v domácích podmínkách. Digitální tlakoměr má většinou displej, na kterém se zobrazuje měřená hodnota krevního tlaku. Obecně jsou tlakoměry jednodušší a snadněji použitelné pro samoměření krevního tlaku.

Oba typy zařízení mají stejný účel – měřit krevní tlak a sledovat zdravotní stav pacienta. Záleží však na preferencích a potřebách uživatele, který typ tonometru nebo tlakoměru bude použit. Někteří lidé preferují manuální tonometry pro jejich vysokou přesnost, zatímco jiní dávají přednost digitálním tlakoměrům pro jejich snadnou použitelnost a pohodlnost.

Tonometr a tlakoměr

V souhrnu tedy můžeme říci, že tonometr je specifický typ tlakoměru, který se používá v lékařské praxi a měří se pomocí něj krevní tlak s použitím stetoskopu. Zatímco tlakoměr bývá spíše digitální a je obecně určen pro domácí použití.

Odeslal Tým rehabilitace.info + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 17 března, 2023 15:51