RADA: Jaká je normální tepová frekvence?« Zpět na seznam otázek

Koupil jsem si chytré hodinky a ukazují mi tepovou frekvenci srdce. Kolik by měly ukazovat normálně? Jaká je zdravá tepová frekvence u zdravého člověka? Dá se to nějak zprůměrovat?

Zeptal se na 19 ledna, 2023 12:17
1

Normální tepová frekvence (tedy srdeční pulz) se liší v závislosti na věku, pohlaví, fyzické kondici a dalších faktorech. Obecně platí, že normální tepová frekvence pro dospělého je 60 až 100 úderů za minutu.

U dětí a mladistvých se normální tepová frekvence liší v závislosti na věku a pohlaví. Například u novorozence by se mohla tepová frekvence pohybovat kolem 120 úderů za minutu, zatímco u dospívajícího by to mohlo být kolem 70 úderů za minutu.

Fyzická aktivita, emoce a další faktory mohou také velmi výrazně ovlivnit tepovou frekvenci. Například při cvičení se tepová frekvence zvyšuje, zatímco při relaxaci se snižuje.

Je důležité si uvědomit, že normální tepová frekvence se liší u jednotlivců a může se měnit v průběhu času. Pokud máte obavy o svou tepovou frekvenci, doporučuje se poradit se svým lékařem.

Tepová frekvence bývá obecně nižší u starších lidí a sportovců, kteří mají vycvičené srdce. Tepová frekvence se může zvýšit například při infekci, febrilním stavu nebo při zvýšené fyzické námaze.

Je velmi důležité konzultovat s lékařem, pokud si všimnete náhlého nebo trvalého změně tepové frekvence, nebo pokud máte jiné příznaky, jako je bolest na hrudi, dušnost nebo slabost.

Abych odpověděl na vaši otázku: Normální tepová frekvence se pohybuje kolem 60-100 úderů za minutu.

Odeslal Tým rehabilitace.info + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 19 ledna, 2023 12:21