RADA: Čištění a vyplnění kořenových kanálků v lokální anestezii« Zpět na seznam otázek

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zdali je možné provést definitivní vyplnění kořenových kanálků v lokální anestezii? Problém se má takto: byla mi aplikována do horní šestky umrtvovací vložka (Depulpin), ošetření se provádělo v lokální anestezii na pohotovosti a bylo to bez problémů. Dnes jsem byla u svého zubní lékaře na čištění a provizorní vyplnění kořenových kanálků a můj zubní lékař mi odmítal aplikovat lokální anestetikum s tím, že „zub je dávno již mrtvý“ a tím pádem mě nic už nemůže bolet. Přesto to bolelo! Nelžu, opravdu to bolelo (a to nebylo to poprvé, v naprosté většině mě zejména čištění a někdy i samotné vyplňování zubních kanálků bolí). Za týden tam mám opět jít na definitivní zaplnění kanálků, ale mám z toho hrůzu už teď…… Proč toto ošetření není možné provést v anestezii? Já vím, zub je sice mrtvý, ale přesto cítím bolest (a to nikoliv nepatrnou), například obyčejné plombování nepříliš hlubokého kazu mi bez anestezie nevadí…. Děkuji.

Zeptal se na 15 dubna, 2024 14:40
1

Pokud jste cítila bolest během léčby kořenových kanálků, i když váš zubní lékař tvrdil, že zub je již mrtvý, může to být způsobeno několika faktory. Jedním z možných důvodů může být neúplné odumření nervu v zubu, což by mohlo způsobit, že se cítíte bolestivě během ošetření. Dalším faktorem může být obtížnost přístupu ke kořenovým kanálkům nebo složitost ošetření, což může způsobovat nepříjemné pocity.

Co se týče provádění ošetření kořenových kanálků v lokální anestezii, obvykle je to možné a je to i běžná praxe. Lokální anestézie by měla poskytnout dostatečné zklidnění a tlumení bolesti, aby bylo možné ošetření provést bez bolesti. Pokud vám váš zubní lékař odmítl aplikovat lokální anestetikum a vy cítíte bolest, můžete se s ním znovu poradit a vysvětlit mu své pocity. Můžete také zvážit hledání druhého názoru od jiného zubního lékaře.

Obecně by se ošetření kořenových kanálků by se nemělo provádět bez lokální anestezie i přes to, že je zub “mrtvý“. Jde o možný zbytek živé zubní dřeně (nervově-cévního svazku) na konci kořenového kanálků, který při odstranění bolí. Pokud Vám ošetřující lékař nechce aplikovat znecitlivující injekci, vyhledejte jiného, který ochoten je. Pro zubního lékaře má být cílem bezbolestné ošetření pacienta.

Odeslal Tým rehabilitace.info + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 15 dubna, 2024 14:46