RADA: Čím natírat tetování?« Zpět na seznam otázek

Mám udělané čerstvé tetování a přemýšlím, čím to natírat? Mohu tetování natírat nějakým rostlinným olejem? Třeba kokosovým nebo jojobovým? Nebo čím? Mám si na to koupit něco speciálního? Díky, Eva.

Zeptal se na 1 dubna, 2023 07:50
1

Po tetování je důležité správně pečovat o tetování, aby se minimalizovalo riziko infekce, zánětu a ztráty barvy. To vám jistě řekl i váš tatér.

Zde je několik tipů, co použít k péči o tetování:

Čistá voda: Nejprve důkladně omyjte tetování čistou vodou a osušte měkkou utěrkou nebo papírovým ubrouskem.

Mírný mýdlový roztok: Použijte jemné mýdlo a vodu, aby jste očistili tetování, poté ho důkladně opláchněte a osušte.

Nealergenní mast: Po očištění tetování použijte nealergenní mast, jako je například speciální mast na tetování, aby jste udrželi tetování vlhké a zdravé. Mast pomáhá udržovat tetování čisté a zvlhčené, což je důležité pro jeho správné hojení. Nanášejte mast na tetování 2-3 krát denně a důkladně ji vmasírujte do kůže.

Vyhněte se přímému slunečnímu záření: Chraňte tetování před slunečním zářením, a to alespoň první dva týdny. Pokud musíte být na slunci, použijte ochranný krém s vysokým faktorem.

Vyhýbejte se bazénům a saunám: Vyhýbejte se koupání v bazénech, saunách a horkých vanách po dobu alespoň prvních dvou týdnů, nebo dokud se vaše tetování úplně nezahojí.

Udržujte dobrou hydrataci: Pití dostatečného množství vody pomáhá udržet pokožku hydratovanou a zdravou, což pomáhá při hojení tetování.

Je důležité si uvědomit, že tetování jsou unikátní a mohou vyžadovat specifickou péči. Pokud máte jakékoliv otázky týkající se péče o vaše tetování, neváhejte se poradit s odborníkem na tetování nebo s lékařem. Ale poradit by vám měl hlavně Váš tatér, takže dodržujte i jeho pokyny.

Většinou vám tatér doporučí, čím tetování natřít po jeho provedení a také vám poskytne návod, jak správně pečovat o tetování během hojení. Obecně se používají masti, které pomáhají hojit kůži a chránit tetování před infekcemi. Některé z nejčastěji používaných mastí jsou například Bepanthen, Panthenol nebo Boro Plus.

Během hojení by měly být tetování natírány tenkou vrstvou masti 2-3krát denně a poté opatrně umyté vodou a mýdlem. Je důležité vyhnout se podráždění a nadměrnému tření tetování, stejně jako nepoužívat na tetování alkohol nebo peroxid vodíku, které by mohly způsobit podráždění kůže a zpomalit hojení.

Odeslal Tým rehabilitace.info + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 1 dubna, 2023 08:08