Je pravda, že tepelně zpracovaná rajčata mají více lykopenu, než čerstvá?« Zpět na seznam otázek

Na internetu jsem četla, že pokud rajčata tepelně zpracuji, budou mít více lykopenu, než rajčata čerstvá. Je to pravda nebo je to nějaký blud a mýtus? Kája.

Zeptal se na 30 ledna, 2024 13:59
1

Není to mýtus. Ano, to je pravda. Lykopen je antioxidant a karotenoid, který se nachází v rajčatech a dalších červených nebo oranžových plodech a zelenině. Je známý svými potenciálními zdravotními výhodami, zejména v souvislosti se snižováním rizika některých onemocnění, včetně některých typů rakoviny.

Tepelné zpracování, jako je vaření nebo pečení rajčat, může zvýšit dostupnost lykopenu v potravinách pro lidský organismus. není to tedy tak, že by se tam lykopen nějak magicky objevil, ale tepelný proces totiž rozbíjí buněčné stěny a uvolňuje lykopen z buněčných struktur, což zlepšuje jeho absorpci v trávicím systému.

Takže i když čerstvá rajčata obsahují lykopen, tepelně zpracovaná rajčata, jako jsou rajčatové omáčky nebo pečená rajčata, mohou poskytovat vyšší koncentrace dostupného lykopenu. To ale neznamená, že čerstvá rajčata nejsou zdravá nebo neobsahují lykopen; prostě tepelné zpracování může zvýšit jeho biodostupnost.

Odeslal Tým rehabilitace.info + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 30 ledna, 2024 14:01