RADA: Který sval v lidském těle je nejdelší?« Zpět na seznam otázek

Dá se nějak říct, který ze svalů v lidském těle je nejdelší (v cm). Můžete mi říct, jak je takový sval dlouhý? Děkuji, Karla

Zeptal se na 19 března, 2023 22:10
1

To je obecně velmi těžké říct, záleží, co považujete za sval.

Dá se říci, že nejdelší sval v lidském těle je hladké svalstvo trávicího traktu nazývaný tenké střevo (latinsky “musculus intestinus“). Tenké střevo měří obvykle asi 6-7 metrů a tvoří většinu gastrointestinálního traktu. Svalová vrstva tenkého střeva obsahuje vlákna, která se táhnou podél celého traktu a umožňují mu stahovat se a posouvat potravu dál. Tento sval má tedy největší délku ze všech svalů v lidském těle.

OBRÁZEK - tenké střevo v lidském těle

Tenké střevo

Je dobré poznamenat, že v různých zdrojích může být uvedena odlišná délka nejdelšího svalu, protože některé definice svalů se mohou lišit. Nicméně, tenké střevo je obecně považováno za nejdelší sval v lidském těle.

V některých zdrojích se píše, že nejdelším svalovým vláknem v lidském těle je sval zvaný “sartorius“, česky sval krejčovský. Nachází se na přední straně stehna a překrývá další svaly. Měří zhruba 50 až 55 cm a jeho funkcí je ohýbání kyčle a kolena, stejně jako rotace nohy. Sartorius je tedy nejdelším svalovým vláknem v lidském těle, i když není nejdelším svalovým orgánem jako celek. To je to zmíněné tenké střevo.

Zdroj obrázku: sciencepics / depositphotos.com

Odeslal Tým rehabilitace.info + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 19 března, 2023 22:19