RADA: Kolik můžu vypít zeleného čaje?« Zpět na seznam otázek

Zdravím, mám moc rád zelený čaj. Kolik zeleného čaje mohu denně vypít, aby to bylo bezpečné z hlediska zdraví? Jsou nějaká doporučení v tomto smyslu? Děkuji. Martin G.

Zeptal se na 1 dubna, 2024 20:33
1

Tak prvně, bezpečné množství zeleného čaje, které můžete vypít, se může lišit v závislosti na individuálních faktorech, jako je váš zdravotní stav, citlivost na kofein a další osobní faktory. Nicméně, obecně platí, že míra konzumace zeleného čaje je relativně bezpečná pro většinu lidí, pokud je konzumován tak nějak v rozumných množstvích.

Odborníci obvykle doporučují, aby dospělí konzumovali zelený čaj v množství asi 3 až 5 šálků denně, což odpovídá přibližně 300 až 400 mg polyfenolů. Pokud jste citliví na kofein, můžete preferovat nižší množství, například 1 až 2 šálky denně, nebo si vybrat bezkofeinovou variantu zeleného čaje.

Přílišná konzumace zeleného čaje může mít některé nežádoucí účinky, zejména vysoký obsah kofeinu. Příznaky nadměrné konzumace kofeinu zahrnují nervozitu, podrážděnost, nespavost, bušení srdce a zažívací potíže.

Pokud máte nějaké zdravotní problémy, jako je například žaludeční vředy, kardiovaskulární onemocnění, vysoký krevní tlak nebo jiné zdravotní stavy, může být vhodné konzultovat s lékařem ohledně bezpečného množství zeleného čaje pro vaši individuální situaci.

Přidám jednu zkušenost, můj kolega v minulé práci pil zelený čaj pořád, vypil jich asi 7-9 denně a byl zdráv a v pohodě :) ale jak jsem psal na začátku článku, je to dost individuální věc. Ale tak nějak 3 čaje denně jsou úplně v pohodě.

Odeslal Tým rehabilitace.info + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 1 dubna, 2024 20:35