RADA: Jak se léčí naražené žebro? A jak se pozná zlomené a naražené žebro?« Zpět na seznam otázek

Na fotbale jsem měl úraz a nevím, zda mám žebro naražené, nebo zlomené (nalomené). Jak se to pozná? A jak se to léčí? Děkuji.

Zeptal se na 28 ledna, 2023 21:43
1

Léčba naraženého žebra zahrnuje především klid na lůžku, ledování postiženého místa, aplikaci ortopedického klínu nebo obvazu a analgetika k úlevě od bolesti. Doporučuje se také dýchací cvičení, aby se zabránilo vzniku plicních komplikací. V případě silné bolesti nebo známek zhoršení stavu by měl pacient navštívit lékaře.

Naražené žebro se projevuje bolestí při dotyku nebo při dýchání, může také být bolestivé pohybovat se nebo se smát. Zlomené žebro se projevuje silnou bolestí, která se zvyšuje při dotyku nebo při dýchání a může být také slyšitelné “lupnutí“ při pohybu nebo dotyku. Pokud máte podezření na zlomené žebro, je důležité navštívit lékaře, aby potvrdil diagnózu a zajistil správnou léčbu.

Léčba zlomeného žebra se může lišit v závislosti na závažnosti zlomeniny a na individuálních potřebách pacienta. Obecně lze ale říci, že léčba zahrnuje několik kroků:

Léčba bolesti: Léky proti bolesti jsou předepsány k úlevě od bolesti.

Imobilizace: Zlomené žebro se musí udržet v klidu, aby se mohlo správně hojit. K tomu se používá sádra nebo taková plastová sádra, která drží žebro na svém místě.

Rehabilitace: Po uzdravení zlomeného žebra, je důležité zahájit rehabilitaci, aby se pacient vrátil k normálnímu pohybu a fyzické aktivitě.

Chirurgický zákrok: Pokud je zlomenina vážná nebo se nehojí správně, může být nutný chirurgický zákrok k úpravě žebra.

Dlouhodobá léčba: Pokud má pacient trvalé bolesti nebo potíže po zlomenině žebra, mohou být předepsány další léky nebo fyzioterapie k úlevě od bolesti.

Důležité je poznamenat, že každý případ zlomeného žebra je jedinečný a léčba by měla být přizpůsobena individuálním potřebám pacienta.

Odeslal Tým rehabilitace.info + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 28 ledna, 2023 21:47