RADA: Jaký krevní tlak je smrtelný?« Zpět na seznam otázek

Dá se nějak určit, jaká hodnota krevního tlaku u lidí je už smrtelná? Je to spíše teoretická otázka, ale zajímá mne to. Na jakou hodnotu by krevní tlak musel vystoupat, aby to člověka dokázalo teoreticky zabít? Petr

Zeptal se na 25 května, 2023 13:53
1

Krevní tlak je důležitým ukazatelem zdraví a jeho vysoká nebo nízká hodnota může mít vážné dopady na organismus. Smrtelná hodnota krevního tlaku se však liší v závislosti na jednotlivých faktorech, jako je věk, celkový zdravotní stav a další individuální charakteristiky.

Obecně lze říci, že extrémně vysoký krevní tlak (hypertenze) může přispět k vzniku nebezpečných stavů, jako je srdeční selhání, mrtvice, aneuryzma nebo selhání ledvin. I když určitá hladina vysokého krevního tlaku může být tolerována nějakou dobu, dlouhodobé vystavení extrémně vysokým hodnotám může vést k postupnému poškození orgánů a zvýšenému riziku smrtelných komplikací.

Na druhé straně extrémně nízký krevní tlak (hypotenze) může způsobit nedostatečné prokrvení orgánů, včetně mozku, což může vést k závratím, mdlobám nebo dokonce kolapsu. Pokud není nízký krevní tlak řádně řízen, může to mít závažné důsledky a v extrémních případech může být ohrožen život.

Je důležité si uvědomit, že ideální hodnota krevního tlaku se liší v závislosti na věku, pohlaví a zdravotním stavu jednotlivce. Pro někoho může být hodnota považována za smrtelnou, zatímco pro jiného nemusí být tak kritická.

Pokud se obáváte svého krevního tlaku nebo máte podezření na zdravotní problémy, vždy je nejlepší konzultovat s lékařem. Lékař může poskytnout přesnější informace o optimálních hodnotách krevního tlaku pro vás a poradit vám ohledně preventivních opatření a léčby, pokud je to nutné.

V případě extrémně vysokého krevního tlaku (hypertenze) mohou být smrtelné komplikace spojené s hodnotami, které překračují tlak 190/130 mmHg.

Odeslal Tým rehabilitace.info + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 25 května, 2023 13:58