Sponzorováno

Získaný savantský syndrom – pohled do hloubky 4.36/5 (11)

  • Získaný savantský syndrom je velmi vzácný stav, při kterém člověk — často po poranění mozku, mrtvici, nebo i po neurologické nemoci — náhle získá mimořádné schopnosti v určité oblasti, aniž by měl předtím dané dovednosti nebo trénink.
  • Jedna z hlavních teorií říká, že poškození jedné části mozku může "odemknout" potenciál jiných částí, které jsou za normálních okolností "přehlušeny" běžným fungováním mozku. Mozek tak začne využívat neobvyklé neurální dráhy.

Získaný savantský syndrom je fascinující a tajemný jev, který ukazuje, že lidský mozek má skrytý potenciál, který se může za určitých okolností projevit.

Získaný savantský syndrom je fascinující a tajemný jev, který ukazuje, že lidský mozek má skrytý potenciál, který se může za určitých okolností projevit.

Traumatická poranění mozku, která se mohou pohybovat od mírného otřesu mozku až po trvalé poškození mozku nebo dokonce smrt, často vedou k značným dlouhodobým sociálním a kognitivním následkům. Oběti se často musí vypořádat se zcela novým normálem plným vážných změn a výzev.

Jindy však mozek reaguje na trauma naprosto ohromujícím způsobem, což může vést k talentu, který zraněná osoba nikdy předtím neprojevila.

Představte si třeba desetiletého chlapce, který je vážně zraněn, když je zasažen baseballovým míčkem do hlavy a ztratí vědomí. Místo toho, aby měl značné potíže s řečí nebo pamětí, je najednou schopen skládat brilantní partitury na klavír. Tomu se říká získaný savantský syndrom.

Co je to získaný savantský syndrom?

Získaný savantský syndrom je projevem (často mimořádných) akademických dovedností, které se mohou objevit poté, co osoba bez postižení utrpí traumatické poranění mozku nebo nějaké onemocnění.

Ale pozor, i s těmito nově nabytými dovednostmi mohou být traumatická poranění mozku naprosto zničující. Jen málo lidí může získat nové, úžasné schopnosti – mnoho z těch, kteří utrpí takové poranění mozku, čelí v jeho důsledku vážným, často oslabujícím problémům.

Ohromující se často projevují po traumatickém poranění levé mozkové hemisféry, obvykle po poranění levého předního temporálního laloku. V každém případě u získaného savantova syndromu pravá mozková hemisféra kompenzuje poranění levé hemisféry. Jinými slovy, získaný savantův syndrom může po traumatickém poranění mozku dát pacientovi nové schopnosti, i když předtím žádná z těchto schopností neexistovala.

Převládá názor, že tyto nově objevené dovednosti nejsou nově vytvořené, ale spíše nově „uvolněné“, kompenzační schopnosti. To vede mnoho lidí k otázce, zda jsme všichni schopni takových zázračných dovedností.

Jaké schopnosti se mohou objevit u získaného savantského syndromu?

Lidé se získaným savantským syndromem mohou vykazovat neobvyklé dovednosti, například:

  • schopnost hrát na hudební nástroj bez předchozí výuky,
  • tvorba realistických nebo geometricky složitých kreseb,
  • rychlé provádění složitých matematických výpočtů,
  • fenomenální paměť na data, jména, čísla či události,
  • nadprůměrné prostorové a vizuální schopnosti (např. 3D modelování v mysli).

Jak tento syndrom vzniká?

Syndrom se nejčastěji objevuje po:

Sponzorováno

  • úrazu hlavy (např. při nehodě),
  • mozkové mrtvici,
  • epileptickém záchvatu,
  • neurodegenerativním onemocnění (např. demence),
  • někdy i po těžkém psychickém traumatu.

Jak to mozek umožňuje?

Existuje teorie, že mozek má nevyužitý potenciál, který je běžně „přehlušen“ dominantními mozkovými procesy. Poškození určité části mozku – typicky levé hemisféry – může vést k tomu, že jiné oblasti (např. v pravé hemisféře) začnou fungovat jiným způsobem a přebírají nové funkce. Tento „odblokovaný“ potenciál se může projevit jako výjimečný talent.

Známé případy

Jedním z nejznámějších případů je Jason Padgett, který po úderu do hlavy při napadení začal vnímat svět prostřednictvím geometrických tvarů a fraktálů. Začal kreslit složité matematické obrazce, přestože předtím neměl žádné zvláštní matematické nadání ani umělecký talent. Existuje i jistý případ, kdy pacient po úrazu hlavy najednou mluvil plynně německy, i když tento jazyk předtím vůbec neuměl.

Jiný známý případ je Alonzo Clemons, který po úrazu hlavy v dětství získal schopnost modelovat zvířata s neuvěřitelnou přesností z hlíny, přestože má těžkou mentální retardaci.

Orlando Serrell je jedním z dalších příkladů geniálních dovedností objevených v důsledku traumatického poranění mozku. V deseti letech byl Serrell při hraní s kamarády zasažen baseballovým míčkem do hlavy. Serrell poté nějakou dobu trpěl intenzivními bolestmi hlavy, ale jakmile ustoupily, objevila se u něj schopnost práce s kalendářem a minulostí. Serrell si najednou s neuvěřitelnou přesností dokázal vybavit události svého života, až po počasí daného dne.

Dalším příkladem získaného savantského syndromu byl Derek Amato, který získal pozoruhodné dovednosti poté, co byl sražen k zemi a byl bezvědomí. Traumatické poranění mozku u něj vyvolalo 35% ztrátu sluchu na jednom uchu, ztrátu paměti a bolesti hlavy. O čtyři dny později se však objevil další příznak: intuitivní a komplexní pochopení toho, jak aranžovat a hrát melodie, harmonie a arpeggia. Navzdory malému nebo žádnému předchozímu hudebnímu vzdělání byl Derek nyní plnohodnotným skladatelem. Nevýhodou samozřejmě je, že se stále musí potýkat s velmi reálnými a bolestivými dalšími příznaky svého zranění.

Rozdíl mezi vrozeným a získaným savantstvím

Vrozený savantský syndrom je častěji spojován s autismem nebo jinými vývojovými poruchami a objevuje se již v raném dětství.
Naproti tomu získaný savantský syndrom se vyvíjí později, obvykle po úrazu nebo nemoci, a je mnohem vzácnější.

Závěr

Sponzorováno

Získaný savantský syndrom je fascinující a tajemný jev, který ukazuje, že lidský mozek má skrytý potenciál, který se může za určitých okolností projevit. Přestože jde o velmi vzácné případy, vědecké studium tohoto fenoménu přispívá k lepšímu pochopení mozkových funkcí, plasticity mozku a schopnosti regenerace.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva