RADA: Proč se kazí zuby?« Zpět na seznam otázek

Mám takovou všetečnou otázku. Moc sladkého nejím a zuby si pravidelně čistím. Ale přesto mám zuby celkem zkažené. Proč se mi kazí zuby, když se o ně celkem starám, ale pak přijdu k dentistovi a stejně mám vždy kaz. Jak to je možné? Kvůli čemu se kazí zuby? Radek

Zeptal se na 23 září, 2023 08:04
1

Je klidně možné, že můžete mít některé specifické faktory, které zvyšují riziko zubního kazu, i když se o své zuby staráte. Existuje několik důvodů, proč se zuby mohou kazit, i když dodržujete správnou ústní hygienu a omezuje se konzumace sladkostí:

Genetika: I genetické faktory mohou hrát roli v citlivosti na zubní kaz. Některé jedince mají přirozeně měkčí zubní sklovinu nebo jsou geneticky náchylnější k tvorbě zubního plaku, což může zvýšit jejich riziko kazu.

Struktura a tvar zubů: Některé lidi mohou mít zuby s nepravidelnou strukturou nebo více různými druhy zubů, což může zvyšovat riziko zubního kazu na určitých místech.

Sucho v ústech: Pokud máte chronicky suchá ústa (xerostomie), což může být způsobeno léky nebo jinými zdravotními stavy, může to zvýšit riziko zubního kazu. Slina je přirozeným ochranným mechanismem proti kazu, a pokud ji máte málo, může to vést k problémům.

Potravinové návyky: I když nepatříte mezi ty, kteří konzumují mnoho sladkostí, mohou jiné potraviny, které mohou obsahovat skryté cukry, přispívat k tvorbě zubního plaku a kazu. Je důležité nejen omezit sladkosti, ale také pečlivě sledovat celkovou stravu.

Nedostatek fluoridu: Pokud žijete v oblasti s nedostatečným přísunem fluoridu do pitné vody nebo nemáte dostatečný fluorid v denní ústní péči, může to zvýšit riziko zubního kazu.

Nedostatečné návštěvy u zubaře: Pravidelné návštěvy u zubaře jsou klíčové pro včasné odhalení a léčbu kazů. Záznamy z kontrolních návštěv vám mohou pomoci identifikovat problémy v rané fázi a prevenci dalšího kazu.

Pokud máte obavy ohledně stavu svých zubů a máte dojem, že se i přes péči objevují problémy, je nejlepší konzultovat s odborníkem na zubní hygienu nebo zubařem. Může provést důkladné vyšetření a poskytnout individuální rady a doporučení pro péči o zuby, která odpovídá vašim konkrétním potřebám.

Domluvte si návštěvu u dentálního hygienisty, ten vám poradí co na čištění zubů zlepšit.

Odeslal Tým rehabilitace.info + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 23 září, 2023 08:08