RADA: Proč se berou antibiotika po jídle?« Zpět na seznam otázek

Bezu za posledních několik let několikátá antibiotika a téměř u všech je vždy napsáno, že se berou po jídle. Je to důležité? Nebo je můžu brát i ráno? O co jde? Ráno nejsem zvyklý jíst a mám je brát hned ráno. Můžu je brát na lačno? Díky, Marian.

Zeptal se na 2 června, 2023 14:19
1

Je pravda, že u většiny antibiotik je doporučeno užívat je po jídle, aby se dosáhlo optimálního terapeutického účinku. Je to způsobeno několika důvody:

Lepší vstřebávání antibiotik: Některá antibiotika mají lepší vstřebávání z trávicího traktu, když jsou užívána spolu s jídlem. Jídlo pomáhá zvýšit rozpustnost a dostupnost antibiotik pro absorpci do krevního řečiště. To může zajistit, že dostatečné množství léčiva bude cílit na infekci a zvýší se jejich účinnost.

Snížení podráždění žaludku: Některá antibiotika mohou dráždit žaludek a způsobovat nepříjemné vedlejší účinky, jako je nevolnost nebo zažívací potíže. Užívání antibiotik po jídle může snížit podráždění a potenciální žaludeční nežádoucí účinky.

Pokud jste zvyklý nejíst ráno a antibiotika máte brát hned po probuzení, můžete zkusit některé z následujících přístupů:

Lehká snídaně: Místo těžkého jídla můžete zkusit sníst něco lehkého, jako je kousek ovoce nebo jogurt. I malé množství jídla může pomoci minimalizovat podráždění žaludku a zvýšit absorpci antibiotik.

Užití s tekutinou / smoothie: Pokud nemáte chuť na jídlo, můžete antibiotika užít s dostatečným množstvím vody nebo jinou nealkoholickou tekutinou. To může pomoci snížit riziko podráždění žaludku a zlepšit absorpci léčiva. Zkuste třeba smoothie.

Myslete i na to, že některá antibiotika vyžadují užívání na lačný žaludek, aby se maximalizovala jejich absorpce. Proto je vždy nejlepší konzultovat s lékařem nebo dodržovat pokyny uvedené v příbalovém letáku konkrétního antibiotika, abyste zajistili správné užívání léku.

Odeslal Tým rehabilitace.info + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 2 června, 2023 14:39