RADA: Proč má levá plíce dva laloky?« Zpět na seznam otázek

Viděla jsem dnes model lidských plic a zaujalo mne, že levá plíce má 2 laloky a pravá plíce má 3 laloky. Proč to tak je? Jaký je k tomu důvod, že to tak příroda vymyslela? Děkuji, Elena.

Zeptal se na 17 března, 2023 14:38
1

Levá plíce má dva laloky (loby) kvůli anatomickému uspořádání vnitřních orgánů v hrudní dutině. Kvůli poloze srdce v hrudní dutině je levá plíce menší než pravá plíce a má tedy pouze dva laloky, zatímco pravá plíce má tři laloky.

Laloky - lidské plíce

Levá plíce má dva laloky, protože musí uvolnit místo pro srdce, které je umístěno vlevo od středu hrudníku. Protože srdce má tvar podobný kuželu a na levé straně (z větší části), levá plíce musí být taková, aby do oblasti levé plíce vešlo i srdce.

Levá plíce tedy má dvě oddělené oblasti, zvané horní a dolní lalok. Horní lalok obsahuje dvě nezávisle oddělené části a dolní lalok obsahuje jednu část. To umožňuje levé plíci být dostatečně velkou, aby mohla poskytnout dostatečný prostor pro srdce, a zároveň být dostatečně malou, aby se vešla do levé části hrudníku.

Na druhé straně, pravá plíce má tři laloky, protože musí uvolnit prostor pro játra, která jsou umístěna na pravé straně hrudníku. Protože játra jsou menší než srdce, pravá plíce může mít větší počet laloků než levá plíce.

Tento rozdíl v počtu laloků mezi levou a pravou plící však nemá vliv na funkci plic. Oba dva laloky levé plíce jsou plně funkční a plní stejnou roli jako laloky pravé plíce při přijímání kyslíku a vylučování oxidu uhličitého z těla.

Odeslal Tým rehabilitace.info + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 17 března, 2023 15:05