RADA: Kolik energetických nápojů mohu vypít denně?« Zpět na seznam otázek

Mám celkem hodně rád energetické nápoje, značky tady zmiňovat nebudu, ale prostě klasické energeťáky. Kolik jich mohu denně vypít, aniž by mi to uškodilo na zdraví? Dá se to nějak říct? Je mi 30 let a občas jezdím na kole. Marek

Zeptal se na 12 června, 2024 15:15
1

Konzumace energetických nápojů by měla být samozřejmě omezena z důvodu jejich vysokého obsahu kofeinu a cukru, což může mít ve finále celkem negativní vliv na zdraví při nadměrném příjmu těchto nápojů. Odborníci doporučují následující pokyny:

1. Příjem kofeinu: Pro zdravého dospělého člověka je bezpečný denní příjem kofeinu obvykle považován za maximálně 400 mg. Množství kofeinu v energetických nápojích se celkem liší, ale běžně se pohybuje mezi 80-160 mg na jednu 250 ml plechovku energetického nápoje.

2. Obsah cukru: Energetické nápoje často obsahují vysoké množství cukru, což může přispívat k obezitě, cukrovce a dalším zdravotním problémům. Světová zdravotnická organizace (WHO) obecně doporučuje, aby příjem volných cukrů byl nižší než 10 % celkového denního energetického příjmu, což pro většinu lidí představuje méně než 50 gramů cukru denně.

3. Další složky v nápoji: Některé energetické nápoje obsahují i další složky jako taurin, vitamíny skupiny B a různé bylinky, které mohou mít různé účinky na tělo.

Vzhledem k těmto faktorům lze tedy doporučit:

Jedna až dvě plechovky denně by měly být v pořádku pro většinu zdravých dospělých lidí, pokud zbytek jejich stravy obsahuje nízké množství kofeinu a cukru.

Nekombinujte energetické nápoje s jinými zdroji kofeinu, jako je káva nebo čaj. A energetické nápoje by neměly nahrazovat pitný režim. Voda je důležitá pro hydrataci, zvláště pokud jezdíte na kole nebo provádíte jinou fyzickou aktivitu. 3 a více plechovek denně je už opravdu hodně a zavání to zdravotními problémy. Ideálně si dejte tak 1 plechovku za 3 dny :)

Odeslal Daniel Borník + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 12 června, 2024 15:19