RADA: Kdy srdce odpočívá?« Zpět na seznam otázek

Já vím, že srdce bije pořád a neustále a jako takové odpočívat nemůže. Ale jsou časy nebo situace, kdy srdce má méně práce a může odpočívat? David

Zeptal se na 21 června, 2024 09:13
1

I když srdce bije neustále a nemůže si vzít klasickou “přestávku“ jako třeba nějaké jiné svaly v těle, dá se říct, že existují situace a období, kdy má srdce méně práce a můžeme říci, že “odpočívá“ – tedy samozřejmě v relativním slova smyslu. Některé z těchto situací jsou:

1. Spánek: Je to tak, jak jste zmínil. Během spánku se metabolické potřeby těla snižují a srdce bije pomaleji a s nižší intenzitou. To znamená, že srdce má během spánku méně práce ve srovnání s bdělým stavem.

2. Když odpočíváte a relaxujete: Když jste v klidovém stavu, například při čtení nebo sledování televize, vaše srdce bije pomaleji než během fyzické aktivity. Klidová tepová frekvence je obvykle nižší, což znamená, že srdce nemusí pumpovat krev tak rychle.

3. Když máte dobrou kondici: Pravidelné cvičení a zlepšení kardiovaskulární kondice mohou vést k nižší klidové tepové frekvenci. Sportovci často mají nižší klidovou tepovou frekvenci, protože jejich srdce je efektivnější a pumpuje více krve s každým úderem.

4. Meditace a hluboké dýchání: Praktiky jako třeba meditace a hluboké dýchání mohou pomoci snížit tepovou frekvenci a tlak, čímž se snižuje pracovní zátěž srdce.

I když tedy srdce nikdy skutečně “neodpočívá“ v tradičním smyslu slova, během těchto zmíněných období a činností má méně práce než v jiných situacích, například při intenzivním cvičení nebo stresových situacích. To si srdce tedy trošku “dáchne“.

Odeslal Daniel Borník + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 21 června, 2024 09:16