RADA: Kdy dozrávají plíce plodu?« Zpět na seznam otázek

Dá se říci, kdy přibližně kdy dozrávají plíce plodu v břiše matky? Jsem těhotná a celkem se o tyto věci začínám zajímat. Kdy tedy plíce plodu zhruba dozrávají? Marika

Zeptal se na 12 června, 2024 15:23
1

Odpověď je poněkud složitější, ale pojďme na to. Vývoj plic u plodu probíhá v několika fázích a je klíčový pro jeho přežití po narození. Zde je přehled hlavních fází vývoje plic u plodu:

1.Pseudoglandulární fáze (5. až 17. týden těhotenství): Během této fáze se vyvíjí základní struktura dýchacích cest, ale v této fázi plíce ještě nejsou schopné dýchání.

2. Kanalikulární fáze (16. až 26. týden těhotenství): V této fázi začínají vznikat dýchací bronchioly a krevní cévy se přibližují k budoucím alveolám. Produkce surfaktantu, látky, která snižuje povrchové napětí v plicích a umožňuje jim se rozvinout, začíná kolem 20. týdne, ale zatím není dostatečná pro nezávislé dýchání plodu.

3. Sakkulární fáze (24. týden až porod): V této fázi se tvoří primitivní alveoly (alveolární vaky) a produkce surfaktantu se výrazně zvyšuje. Při narození v této fázi je už šance na přežití mnohem vyšší díky lepší schopnosti plic vykonávat dýchací funkci.

4. Alveolární fáze (od 36. týdne do dětství): Tato fáze pokračuje i po narození, kdy se počet alveol výrazně zvyšuje a plíce se nadále vyvíjejí. Většina alveolárního vývoje probíhá po narození, během prvních dvou let života.

Kdy už jsou plíce plodu dostatečně zralé?
Plíce plodu jsou obvykle považovány za dostatečně zralé k samostatnému dýchání kolem 34. až 36. týdne těhotenství. V tomto období je produkce surfaktantu obvykle dostatečná k tomu, aby plíce mohly efektivně fungovat při narození. Předčasně narozené děti (tedy před 34. týdnem) mohou mít potíže s dýcháním a často potřebují lékařskou podporu, jako je podávání surfaktantu a mechanická ventilace.

Odeslal Daniel Borník + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 12 června, 2024 15:26