RADA: Jak vypadá epileptický záchvat?« Zpět na seznam otázek

Jak se dá poznat epileptický záchvat? A jak vlastně takový epileptický záchvat vypadá v praxi? Moje kamarádka měla nějaký záchvat, a ráda bych byla připravená a věděla, zda je to skutečně epileptický záchvat. Jak tedy vypadá? Děkuji. Markéta F.

Zeptal se na 22 března, 2023 15:56
1

Epileptický záchvat je neurologické onemocnění, které způsobuje přechodné poruchy činnosti mozku a projevuje se různými způsoby. Existuje několik typů epileptických záchvatů a každý z nich může mít různé příznaky a projevy. Epileptický záchvat může mít různé formy a závisí na tom, jaká oblast mozku je ovlivněna a jaká část těla je ovlivněna narušenou nervovou aktivitou.

Epileptický záchvat tak může mít různé formy a projevy v závislosti na konkrétní příčině a typu epilepsie.

Nejtypičtější projev epileptického záchvatu je ztráta vědomí a křeče. Během křečí může pacient nekontrolovatelně zvracet a kousnou se třeba i do jazyka nebo mít křeče a třást se. Některé osoby při záchvatu mohou ztratit kontrolu nad tělem a padnout na zem, zatímco jiní zůstanou stát a vypadají, že nejsou jakoby přítomni. Někteří lidé mohou mít také poruchy v řeči, ztrátu sluchu, závratě, zmatenost nebo ztrátu paměti.

Nicméně existují určité obecné symptomy, které mohou nastat během epileptického záchvatu:

– Ztráta vědomí nebo pocit mdlob
– Nezvladatelné křeče nebo záškuby v různých částech těla
– Zvýšená svalová napětí nebo úplná ochablost
– Nevolnost, zvracení nebo slinění
– Úzkost, strach nebo zmatenost
– Halucinace, vidění zvláštních barev nebo pocit dejavu
– Nepřítomnost, když se osoba zdá být “vzdálená“ nebo odcizená

Po záchvatu může osoba být hodně unavená, zmatená nebo mít potíže s pamětí. Někdy se u člověka také mohou vyskytnout úzkost nebo deprese.

Je důležité si uvědomit, že ne každý záchvat je epileptický a ne všichni lidé s epilepsií mají stejné příznaky. Pokud se někdo setká s podezřením na epileptický záchvat, měl by okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Odeslal Tým rehabilitace.info + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 22 března, 2023 16:30