RADA: Jak si můžu odblokovat lopatku?« Zpět na seznam otázek

Mám pocit, že mám jakoby zablokovanou lopatku. Mám pocit, že jí nemohu úplně hýbat do všech směrů. Existuje nějaký cvik, jak si lopatku efektivně a rychle odblokovat? Mirek

Zeptal se na 24 června, 2024 14:52
1

Odblokování lopatky může být způsobeno různými faktory, ale nejčastěji je toto jakoby zablokování způsobeno svalovým křečí nebo ztuhlostí.

Zkuste si nejdříve zahřát svaly kolem lopatky lehkým protažením a rozcvičením. To může pomoci uvolnit svalové napětí.

Pak zkuste jemnou masáž kolem lopatky. Jemná masáž svalů kolem lopatky může pomoci uvolnit křeče a zlepšit průtok krve do oblasti.

Zkuste i jakoby teplý zábal. Aplikace tepla na oblast lopatky (například teplá koupel nebo i ten teplý obklad) může pomoci uvolnit svalové napětí a zlepšit pružnost svalů.

Nenamáháte lopatku hodně? Pokud je lopatka blokovaná kvůli nadměrnému zatížení nebo opakovanému namáhání, může být klid a odpočinek pro danou oblast hodně užitečný.

Pokud máte silné bolesti nebo se problém s lopatkou opakuje, je dobré konzultovat s lékařem nebo fyzioterapeutem. Mohou doporučit specifické cviky nebo terapii, která vám pomůže lépe se s problémem vypořádat.

Pak ještě můžete zkusit rotační pohyby lopatkou. Postavte se rovně s mírně pokrčenými koleny a začněte rotovat lopatkou dozadu a dopředu. Zaměřte se na plynulé a kontrolované pohyby.

No poslední co mne napadá je jednoduchý cvik “polohování lopatky“. Postavte se vzpřímeně a zkusíte si představit, že chcete “přitáhnout“ spodní roh lopatky směrem k páteři. Potom opačně, přitáhnout horní roh lopatky směrem k hlavě. Opakujte několikrát na obou stranách.

A ještě mne napadlo, že často může být ztuhlost lopatky způsobena zkrácením svalů na hrudníku. Protažení hrudníku a přední části ramen může pomoci uvolnit napětí, které může ovlivňovat pohyb lopatky.

Odeslal Daniel Borník + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 24 června, 2024 14:56