RADA: Jak dlouho vydrží člověk nedýchat?« Zpět na seznam otázek

S klukama na pivu jsme se bavili, jak dlouho člověk vydrží nedýchat? Jak dlouho se to dá vydržet? Jaký je třeba světový rekord? Danek

Zeptal se na 24 června, 2024 15:04
1

Člověk může přežít bez dýchání pouze krátkou dobu, přibližně 4 až 6 minut. Tento časový rozsah je však velmi individuální a může se lišit v závislosti na různých faktorech, jako jsou fyziologický stav, úroveň kondice, teplota okolí, přítomnost vody (při potápění), apod.

Bez přísunu kyslíku do mozku začínají nastávat vážné poškození mozkových buněk a nevratné poškození se může objevit po 6 až 10 minutách. Pokud člověk není schopen dýchat, je kriticky důležité poskytnout mu okamžitou první pomoc, včetně umělého dýchání (resuscitace) a zavolání záchranné služby.

S tréninkem a technikami, jako je hyperventilace před zadržením dechu, může zdravý člověk vydržet bez dechu i déle než 2 minuty. Ovšem pozor. Světový rekord je něco jiného.

Pokud jde o světové rekordy, v rámci sportovního potápění bez přístrojů (freediving) jsou rekordy ještě delší díky specifickým tréninkovým metodám a adaptacím.

Stig Severinsen (Dánsko) držel světový rekord se zadrženým dechem bez použití kyslíku před zadržením dechu, a to s časem 22 minut a 00 sekund, dosaženým v roce 2012. To je ale trochu jiná liga a tito lidé tomu zasvětí celý život a přesně ví jak trénují, to v hospodě prosím nezkoušejte :)

Odeslal Daniel Borník + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 24 června, 2024 15:06