RADA: Jak často můžu darovat krevní plazmu?« Zpět na seznam otázek

Jak často se dá darovat krevní plazma? Chodím darovat krev i krevní plazmu, a poslední dobou jsem po darování plazmy fakt hodně unavená. Asi chodím krevní plazmu darovat moc často. Je to takové moje podezření. Může to tím být? Jak často je zdravé darovat plazmu? Díky, Marika.

Zeptal se na 28 března, 2023 10:17
1

Je důležité si uvědomit, že darování krevní plazmy znamená odebrání krevního séra, což může mít samozřejmě určitý vliv na tělo. I když se krevní plazma rychle obnovuje, je důležité si nechat dostatečný čas na zotavení mezi jednotlivými darováními. Doporučuje se obvykle čekat alespoň 3-4 dny nebo více mezi jednotlivými darováními krevní plazmy. Odběr krevní plazmy je pak možný jednou za 14 dní. Jeden dárce tak může teoreticky absolvovat až 26 odběrů za rok.

V každém případě, pokud uvažujete o darování krevní plazmy, je nejlepší se poradit se svým lékařem. Nedoporučuje se darovat krevní plazmu příliš často. Zpravidla se doporučuje darovat krevní plazmu nejvýše jednou týdně, ale hodně záleží na individuálních zdravotních podmínkách dárce a konkrétních pravidlech v konkrétním zdravotnickém zařízení.

V některých zemích můžete darovat krevní plazmu dokonce až 2 krát týdně, ale běžně se doporučuje darovat krevní plazmu pouze jednou za měsíc (4-8 týdnů). Interval mezi jednotlivými dárcovstvími je důležitý, protože to umožňuje tělu zotavit se ztracených látek, jako jsou bílkoviny a další složky plazmy.

Mariko uvědomte si, že darování krevní plazmy může být náročnější než klasické darování krve, protože se používá speciální technologie a zpracování.

Zajímavost je, že frekvence darování krevní plazmy závisí na konkrétních pravidlech daného zdravotnického zařízení nebo organizace pro sběr krve. V některých zemích se běžně povoluje darování krevní plazmy až jednou či dvakrát týdně, zatímco jinde může být limitováno na jedno darování každých několik týdnů. U nás v ČR je odběr krevní plazmy možný jednou za 14 dní.

Odeslal Tým rehabilitace.info + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 28 března, 2023 10:24