RADA: Jaký je rozdíl mezi artrózou a artritidou?« Zpět na seznam otázek

Jaký je vlastně rozdíl mezi artrózou a artritidou? Četla jsem o tom v časopise a nějak nechápu ten rozdíl. Dá se to nějak shrnout jednoduše pro laika? Díky, Dana.

Zeptal se na 28 září, 2023 09:24
1

Artroza a artritida jsou dvě různá onemocnění, která ovlivňují klouby, ačkoli mají některé společné rysy. Rozdíly mezi nimi zahrnují následující:

Povaha onemocnění:

Artroza (Osteoartróza): Artroza je degenerativní onemocnění kloubů, které je způsobeno opotřebením chrupavky, pokrývající povrchy kloubů. Postupně dochází k poškození chrupavky, což má za následek bolest, omezení pohybu a další příznaky. Artroza je nejčastěji spojována se stárnutím a opakovaným zatěžováním kloubů.

Artritida: Artritida je zánětlivé onemocnění kloubů, které může mít mnoho různých forem. V rámci artritidy se kloubní tkáň stává zanícenou, což způsobuje bolest, otok, červenost a omezení pohybu. Existují různé typy artritidy, jako je revmatoidní artritida, osteoartritida a další, které se liší svými příčinami a mechanismy.

Příčiny:

Artroza (Osteoartróza): Hlavními příčinami osteoartrózy jsou stárnutí a opakované zatěžování kloubů. Také genetické faktory a obezita mohou hrát roli.

Artritida: Artritida je způsobena imunitním systémem těla, který začne napadat vlastní kloubní tkáň. Příčiny artritidy se liší podle konkrétního typu artritidy; například revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění, zatímco infekční artritida je způsobena infekcí.

Zánět:

Artroza (Osteoartróza): Osteoartróza může zahrnovat mírný zánět, ale není to primární rys tohoto onemocnění. Zánět může být spíše sekundární reakcí na poškození kloubní chrupavky.

Artritida: Artritida je charakterizována zánětem kloubu, který je klíčovým prvkem tohoto onemocnění. Zánět může způsobit poškození kloubní tkáně a vedoucí k bolesti a dysfunkci kloubů.

Léčba:

Artroza (Osteoartróza): Léčba osteoartrózy se často zaměřuje na zmírnění bolesti, zlepšení funkce kloubů a zpomalení degenerativního procesu. Mohou být použity léky proti bolesti, fyzioterapie, cvičení na posílení svalů kolem kloubů a v některých případech chirurgická náhrada kloubu.

Artritida: Léčba artritidy se liší podle typu artritidy, ale často zahrnuje léky proti zánětu, imunosupresiva (u autoimunitní artritidy), fyzioterapii, cvičení a další metody. U některých typů artritidy může být nutná dlouhodobá léčba.

Je důležité správně diagnostikovat a léčit jakoukoli formu kloubního onemocnění, a proto by měl být léčba individuálně přizpůsobena pacientovi na základě přesného stanovení diagnózy a rozsahu postižení.

Odeslal Tým rehabilitace.info + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 28 září, 2023 09:26